Süper Ligde panik

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanlığı’nın müthiş vergi takibi Süper Lig kulüplerinin gözünü korkuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakanlığın üç Başkent kulübü ile ilgili geçen yıl yaptığı ve toplam 2.5 milyon YTL’lik usülsüzlük cezası kestiği incelemenin, Süper Lig’deki diğer 15 kulüp için de sürdürüldüğü, müfettişlerin başta KDV, teberrulu bilet ve futbolcu transferinde ödenmesi gereken yüzde 15 stopaj vergisi üzerinde durduğu öğrenildi.

Gençlerbirliği’ne 1.5 milyon, Ankaragücü’ne 800 bin, Ankaraspor’a ise 200 bin YTL usulsüzlük cezası kesen Maliye’nin incelemenin kapsamını genişletmesinden rahatsızlık duyan kulüplerin bugün Ankara’da yapılacak Kulüpler Birliği toplantısında konuyu gündeme getireceği bildirildi.

Toplantıda alınacak karara göre Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Özhan Canaydın’ın gerekirse Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüşeceği kaydedildi.

Bu arada birliğin bugün yapılacak toplantıya davet edilen Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’dan, küfür ve kötü tezahürat için öngörülen puan silme cezalarının kaldırılması yönünde talepte bulunacağı da vurgulandı.

Toplantıda ayrıca 2007 yılından itibaren transfer ücretlerinden kesilen yüzde 15’lik stopaj vergisinin yüzde 40 gelir vergisi olarak değişmesi konusu da tartışılacak. Birlik, Maliye’den bu sürenin 2010 yılına dek uzatılmasını isteyecek. İddaa oyunundan elde edilen yüzde 9 payın yükseltilmesi önerisinin de ele alınacağı toplantıda, PAF takımlarının deplasman masraflarının Futbol Federasyonu tarafından karşılanması önerisi de yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious