Süper Lig'i, boş tribünler bekliyor

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Son dönemlerde şehir takımlarının devreden çıkmasıyla boşalan statların sessiz çığlığı Süper Lig'in de kulağına kadar gelmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dört büyük kulübün bile zaman zaman tribünlerinin dolmadığı dikkate alınırsa, G.Birliği OFTAŞ, İstanbul B. Bld. ve İstanbulspor gibi seyircisiz takımların Lig A'da zirvede olması Süper Lig'de boş tribünlerin habercisi gibi görünüyor.
Seyircisiz futbolun temaşa açısından ne kadar zevksiz bir aktivite olduğu herkesçe mâlum. Zaman zaman verilen cezalarla boşaltılan tribünlerin Futbol şovunu nasıl olumsuz etkilediğine hep birlikte şahit olmaktayız. Yağmurda, çamurda takımlarını gönülden destekleyen taraftarlar, aynı zamanda kulüplerin yıllık gelirlerine önemli ölçüde finansal destek de sağlamaktadır. Ancak son yıllarda gerek ülkemizde gerekse Avrupa'da tribünlerdeki seyirci sayısının giderek azalması Futbol endüstrisini olumsuz yönde etkiliyor.

Son dönemlerde şehir takımları yerine müessese ve belediye destekli takımların futbolumuzda söz sahibi olmasıyla başlayan seyircisizlik ortamı, Süper Lig'i de tehdit eder hale geldi. Türk futbolunun lokomotifleri olan dört büyük kulübümüzün bile çoğu zaman tribünleri dolduramadığı şu günlerde Süper Lig'e göz kırpan G.Birliği OFTAŞ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulspor'un yanı sıra kısmen Kasımpaşa'nın da taraftar problemini nasıl aşacakları merak konusu. Gelecek sezon Ankaragücü, Gençlerbirliği ve Ankaraspor'un ardından başkentin dördüncü temsilcisi olma yolunda hızla ilerleyen Gençlerbirliği OFTAŞ tıpkı diğer Ankara kulüpleri gibi taraftar kıtlığı yaşıyor. Başkentte kolay kolay çözülmeyecek gibi görünen seyircisizlik sendromu Türkiye'nin en büyük metropolü İstanbul'da da mevcut. İkinci Lig A kategorisinde şampiyonluk mücadelesi veren belediye destekli İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ülkemizin köklü kulüplerinden İstanbulspor da aynı dertten şikâyetçi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin en yüksek seyirci kapasitesi olan 80 bin kişilik Atatürk Olimpiyat Stadı'nda karşılaşan her iki takım, sadece 54 biletli seyirci karşısında ter döktü.

Üç büyük kulübün dışında zaman zaman Birinci Lig'de boy gösteren semt takımlarının son yıldızı Kasımpaşa ise taraftar bakımından bu iki kulübe oranla daha şanslı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın doğup büyüdüğü semt olan Kasımpaşa, sahip olduğu modern stat ile yaklaşık 10 bin kişilik bir taraftar desteğini arkasına alabiliyor. Ancak Kasımpaşa'nın seyirci potansiyeli Lig A'daki rakiplerinden Malatyaspor, Eskişehirspor, Samsunspor, Diyarbakırspor gibi şehir takımlarının yanında zayıf kalacağı da aşikâr.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious