Süper tanker korsanların elinde

Süper tanker korsanların elinde.16795
  • Giriş : 18.11.2008 / 10:55:00

Korsanların en büyük kaçırma eyle-mi olan Suudi süper tankerinin kaçırılması dünyayı şok etti. Gemi bir uçak gemisinin üç katı büyüklüğünde ve petrol yüklü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yıllardır korsanlık faaliyetlerini izleyen Doğu Afrika Gemiciler Birliği yetkilisi Andrew Mvangura, Aden Körfezi ve Hint Okyanusu'nda gemileri kaçıran Somalili korsanların barındığı kıyı köyünü kastederek, Eyl açıklarında dev bir geminin görüldüğünün haber verildiğini belirtti ve "Bu süper tanker olmalı" dedi.

Dünyada deniz trafiğinin en yoğun olduğu bölgede ABD, NATO ve AB'nin savaş gemilerinin devriye gezmesine rağmen kaçırılan süper tankerle ilgili olarak Mvangura, "Dünya böyle bir şeyi daha önce görmedi" diye konuştu.

Mvangura, süper tankerin tam yüklü olması nedeniyle büyük olasılıkla güvertenin su yüzeyine yakın durduğunu, böylece tankere çıkmanın kolay olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Bu arada, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki Uluslararası Denizcilik Bürosu'nun korsanlıkla ilgili bölge merkezinin başkanı Noel Choong, bu büyüklükteki bir geminin kaçırılmasından büyük kaygı duyduklarını bildirdi.

Choong, hem güvenlik, hem de çevreyle ilgili büyük kaygıları olduğunu söyledi.

Bir uçak gemisinin üç katı büyüklüğündeki Sirius Star adındaki süper tankerin kaçırılmasından önce bölgedeki en büyük korsanlık, aralarında tankların da bulunduğu ağır silah yüklü bir Ukrayna gemisinin 25 Eylülden bu yana rehin tutulması oldu.

ABD'ye yaklaşık 2 milyon varil ham petrol taşıdığı bildirilen Sirius'ta Hırvatistan, İngiltere, Filipinler, Polonya ve Suudi Arabistanlı 25 kişilik mürettebat bulunuyor.

Somalili korsanların, Kenya açıklarında dev Suudi petrol tankerini cumartesi günü kaçırdığı Bahreyn'de üslenen Amerikan 5. Filosu tarafından dün haber verilmişti.

Diktatörlüğün 1991'de devrilmesinden sonra ülke çapında etkili bir ulusal hükümetin kurulamadığı ve çatışmaların dinmediği Somali'nin açıklarının korsanlığın yaygın olduğu bir bölge haline gelmesiyle Avrupa ile Asya ve Orta Doğu'yu birbirine bağlayan deniz trafiğinin yoğun olduğu bu bölge dünyanın en tehlikeli yeri oldu.

Somali açıklarında korsanlar tarafından yıl başından bu yana 92 saldırı düzenlendiği, 36'dan fazla geminin kaçırıldığı, korsanların toplam yaklaşık 30 milyon dolar fidye aldığı bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*