Süper teknolojiye engelleme!

Süper teknolojiye engelleme!.6144
  • Giriş : 03.02.2008 / 08:00:00
  • Güncelleme : 03.02.2008 / 08:12:04

Türk mühendisi 'Türkiye'nin güveni artar' diyerek engellemişler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa’da elinde birçok yazılım ve teknoloji patenti bulunduran teknoloji şirketi SayNET’in sahibi Yakup Saygın’ın başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi

Yüksek Fizik Mühendisi Saygın, Almanya’da üniversite öğrenimi sırasında özellikle güneş enerjisi üzerine çalışmalar yaptı. Bu çalışmaları sırasında ‘Saga’ ismini verdiği bir buluşa imza atan Saygın, güneş kollektörlerinin verimliliğini yüzde 98’e çıkaran bu buluşu komple bir makine haline getirdi. 30 yaşında SayNET’i kurduğunu dile getiren Saygın, bu başarıları elde ettikten sonra Türkiye’ye dönmeyi ve ülkesinde yeni ürünler geliştirmeyi istediğini söyledi. Saygın, “Türkiye’ye hiçbir ürünümün patentini getiremedim. İşler uzayınca masraflar çoğaldı ve 3.5 milyon euro zarar ettim” dedi.

GÜMRÜKTE AÇIP KARIŞTIRDILAR

Türkiye’ye getirmeyi planladığı ürünler arasında SayNET tarafından geliştirilen ve dünyanın en gelişmiş güvenlik duvarı (Firewall) sistemi olan ‘GeNUA’ isimli bir ürün olduğunu da belirten Saygın, “Şirketlerin en büyük açığı veri kaçakçılığı. Askeri anlamda da en önemli sorunlardan birisi bilgi güvenliği. Onun için de en güçlü Firewall olan GeNUA’yı Türkiye’ye getirecektik. Bütün gümrük işleri ayarlanmıştı ama ürün gelmedi. Daha sonra öğrendik ki, ürünü gümrükte dışarıda bırakmışlar. 50 kiloluk makineyi getirmek 6 bin euroya mal oldu. Ve bu krizi 3 kere yaşadık. Biz bu ürünü dünyanın her yerine hatta ABD ordusuna da gönderiyoruz. Daha sonra ürün getirdik ama bozulmuştu. Çok araştırmalardan sonra öğrendik ki ürünü gümrükte kış vakti dışarıda bırakmışlar ve elektronik cihaz olduğu için bozulmuş. Sonra ikinciyi getirttik Almanya’dan. Onu da gümrük kontrolünde düşürmüşler. En son gönderdiğimiz ürünü Bayındırlık Bakanlığı’na kurmayı başardık ve yıllardır çözmeye çalıştıkları açıkları da bu sayede kapattık.”

ALMANLAR İZİN VERMEDİ

SaygIn dâhâ önce bu ürünü GATA Askeri Hastanesi’ne deneme amaçlı vermeyi planladıklarını belirterek, “Bunu BAFA (Alman Güvenlik Kurumu) duyunca göndermemizi hemen yasakladı. Dedik ki Türkiye de NATO üyesi niye böyle bir yasak koyuyorsunuz. Daha sonra Amerikalılar da yasakladı. Onlar da “Türk askerinin eline geçerse hiçbir şey yapamayız. İstedikleri başka ne ürün varsa alsınlar ama GeNUA almasınlar” dediler. Çünkü bu ürünün içine giremiyorsunuz. Bir sürü raporlar hazırladık bu konuda yazışmalar oldu. Ama biz şimdi anlıyoruz ki bu ürün Türkiye’nin önemli yerlerinde olursa Türkiye’nin güveni artar. Ticari yönden de büyük faydası olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

SATIN ALMAK İSTEYEN ÇOK

15 tane önünde Say yazan ürünleri bulunduğunu belirten Saygın “En önemli patentlerimiz ise uygulama patentlerimiz. 6 tane kullanım patentimiz var. Bizi almak isteyen yabancı şirketler de var ama biz satmak istemiyoruz çünkü şu anda tamamen bir Türk firmasıyız. 30 milyon euro ciromuz var. Belki alsalar ciromuz 200-300 milyon euroya gelecek ama ben istemiyorum. Bizim gibi Almanya’da başka firmalar da var” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious