'Süper zenginden servet vergisi alınsın'

'Süper zenginden servet vergisi alınsın'.8412
  • Giriş : 03.11.2008 / 15:26:00

DİSK, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına sunduğu raporda Nüfusun yüzde 1'ini oluşturan ''süper varlıklı'' sınıftan ''servet vergisi'' alınması önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DİSK'in, Yeni Başbakanlık binasındaki toplantıda sunacağını belirttiği, ''Küresel Kriz ve Türkiye'' başlıklı raporda, ''IMF'den uzak durulması, çalışanların katılımıyla yeniden 5 yıllık ve yıllık planlar yapılması, planların kamuya emredici, özel sektöre yol gösterici olması gerektiği'' ifade edildi.

Yeni planlama döneminde kamuya enerji, ileri sanayileşme ve bölgesel adalet sağlama görevlerinin verilmesi gerektiği dile getirilen raporda, özelleştirmenin durdurulması da istendi.

Savunma ve güvenlik harcamalarının azaltılarak, eğitim ve sağlık bütçesinin artırılması gereğine işaret edilen raporda, 2009 bütçesinden hane halkına, tarıma, küçük işletmelere daha çok ödenek ayrılması talep edildi.

Nüfusun yüzde 1'ini oluşturan ''süper varlıklı'' sınıftan ''servet vergisi'' alınması önerilen raporda, ''ücretten alınan gelir vergisi oranı düşürülmeli, şirketlerden, serbest meslek sahiplerinden güçlerine göre daha çok vergi alınmalıdır. Vergi kaçakçılığının, yolsuzlukların yaptırımı ağırlaştırılmalıdır'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*