Şüphelendiğiniz gıdaları yemeyin!

Şüphelendiğiniz gıdaları yemeyin!.5440
  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Osman Erkmen, "Sağlıklı gıdalar tüketmek için buzdolabından çıkarılan yemekler mutlaka 60 derecenin üzerinde ısıtıldıktan sonra tüketilmeli" uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erkmen, hava sıcaklığının arttığı yaz mevsiminde, gıda zehirlenmesi ve diğer bazı sağlık sorunlarında artış olduğuna dikkati çekti. Sağlıksız gıda tüketiminden kaynaklanan sağlık sorunlarının, gıdaların temininde, saklanmasında ve hazırlanmasında yapılan yanlışlıktan kaynaklandığını vurgulayan Erkmen, "Açıkta satılan gıdalardan uzak durulmalı, çocukların sokakta satılan yiyeceklerle beslenmesinin önüne geçilmeli" dedi. Erkmen, sağlıklı olduğundan şüphe duyulan ürünlerin satın alınmamasını istedi. Gıda zehirlenmelerinde teknolojideki gelişmeye rağmen artış olduğuna dikkati çeken Erkmen, ihtiyaçtan daha fazla gıda ürünü satın alınmasının bu artışın nedenlerinden birisi olduğunu kaydetti. Sağlıklı yiyecekler hazırlamak için mutfağa her girişte 4 konunun göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Erkmen, "Bu konular temizlik, uygun pişirme, soğutma ve çapraz bulaşma" diye konuştu.

BİR DAMLA SİRKE BİLE YETER

Erkmen, sağlıksız gıda tüketiminden kaynaklanan sorunlardan korunmada fayda sağlayacak şu önerilerde bulundu:

* "Meyve ve sebzeler su dolu bir kapta en az 10-15 dakika bekletilmeli ve sonrasında iyice yıkanmalı. Meyve ve sebzenin içinde bekletildiği suya bir miktar limon sıkılabilir ya da bir damla sirke damlatılabilir.

* Parça ya da kıyma etler dondurularak saklanmalı ve kullanılacağı zaman buzdolabı sıcaklığında çözülmeli. Çözülen et ürünleri yeniden dondurulmamalı.

* Artan ve sonra tüketilmesi düşünülen yemekler kısa sürede soğutularak buzdolabında saklanmalı. Buzdolabından çıkarılan yemekler 60 derecenin üzerinde ısıtılmadan tüketilmemeli."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious