Şüpheli şekilde yanan okulun yerine otel yapılacak!

Şüpheli şekilde yanan okulun yerine otel yapılacak!.15581
  • Giriş : 11.04.2008 / 23:42:00
  • Güncelleme : 11.04.2008 / 23:46:33

Uzun yıllar okul olarak hizmet veren yalı, 2002’de şüpheli bir şekilde yandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul İl Genel Meclisi, Singapurlu ünlü otel zinciri Amanresorts’un Boğaz’ın tarihi yalılarını otel olarak işletme teklifine onay vermedi, ancak 25 yıllığına kiralanmasına karar verdi.
Meclis, AKP grubunun önerisiyle 5. Murat’ın iki kızı Fehime ve Hatice Sultan adına yaptırdığı yalıların 25 yıllığına kiralanması için ihaleye çıkılmasına oy çokluğu ile karar verirken, CHP grubu 25 yıllık süreye itiraz etti.
Ortaköy’de okul olarak hizmet verirken 6 yıl önce meydana gelen şüpheli bir yangınla kullanılamaz hale gelen Fehime Sultan Yalısı ile Yüzme İhtisas Kulübü’ne ev sahipliği yapan Hatice Sultan Yalısı’na Singapur merkezli şirket talip oldu.
Dünyanın önde gelen turistik merkezlerinde işlettiği otellerle adını duyuran şirketin, İstanbul Valiliği’ne yaptığı işletme teklifi, İl Genel Meclisi’ne sunuldu.
Verilmedi ama...

Teklifi görüşen İdari İşler Komisyonu’nca hazırlanan raporda, “Öncelikle tarihimizin ve medeniyetimizin mirası olan bu yalıları korumalıyız. Yalıların harap ve atıl durumları, tarihimize önem vermediğimizin kanıtı gibidir” denildi. Raporda, teknik değerlendirmeler yapıldıktan sonra restore edilip işletilmesine karar verilmesinin daha adil olacağı belirtildi.
Komisyon, önceki gün şirketin teklifinin uygun olmadığı görüşünü Meclis’e iletti.
Meclis’in önceki günkü oturumunda raporun görüşülmesi sırasında, AKP Grup Başkanı Seyfullah Şahbaz’ın yazılı önergesi gündeme alındı. Yalılar için plan ve projelerine uygun restore edilmesi ve aylık kira geliri karşılığında 25 yıl süre ile kiralanması şartıyla ihaleye çıkılmasını içeren teklife CHP’li üyeler itiraz etti.
Ancak, teklif oy çokluğu ile kabul edildi. Her iki yalının 25 yıllığına kiralanması için ihale yapılacak.

Okuldan otoparka

Ortaköy’deki 6 sultan yalısından biri olan Hatice Sultan Yalısı, 1800’lerin sonunda inşa edildi. Yalı adını 5. Murat’ın kızı Hatice Sultan’dan alıyor. 1958’den itibaren okul olarak kullanılan yalı, 1972’de Yüzme İhtisas Kulübü’ne tahsis edildi ve bahçesine havuz yapıldı.
Satışa konu diğer yalıda da 5. Murat’ın bir diğer kızı olan Fehime Sultan yaşamıştı. Uzun yıllar yine okul olarak hizmet veren bu yalı, 13 Temmuz 2002’de şüphe uyandıran bir yangında büyük hasar gördü.
Yangından sonra yapının restore edilerek yeniden okul olacağı yönünde açıklamalar yapıldı. Ancak, 2003’ten itibaren İstanbul Trafik Vakfı tarafından otopark olarak kullanılmaya başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious