Şüpheli yolcuya MOBESE'li takip

Şüpheli yolcuya MOBESE'li takip.15010
  • Giriş : 15.10.2008 / 08:28:00

Atatürk Havalimanı'nda, durumundan şüphelenilen kişilerin GBT'sine (Genel Bilgi Toplama), 'Mobil MOBESE El Cihazı' ile bakılmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Havalimanı emniyeti tarafından 4 noktada başlatılan uygulamayla hem suçlular hem de kaçak araçlar anında tespit ediliyor.

Son dönemde artan terör olayları sebebiyle Atatürk Havalimanı'ndaki güvenlik uygulamaları üst seviyeye çıkarıldı. Havalimanında iç ve dış hatlar terminalleri, metro katı ile havalimanı girişindeki yol kontrol noktasında MOBESE'li denetime geçildi. MOBESE (Mobil elektronik sistem entegrasyon) el cihazına girilen nüfus cüzdanı bilgileriyle, şüpheli şahısların, GBT'si, muhtarlıktan alınan kayıtlar sayesinde adresleri ve beraber yaşadığı kişi sayısı hakkında gerçek bilgilere ulaşılıyor. Şüpheli araçların plakalarına bakılarak, cihaz sayesinde kısa sürede çalıntı olup olmadığı anlaşılıyor. Hakkında yakalama emri bulunan suçlular, gözaltına alınarak sorgulanmak üzere emniyete götürülüyor.

Atatürk Havalimanı Koruma Şube Müdürlüğü yetkilileri, kullanılmaya başlanan MOBESE cihazlarıyla günde yaklaşık 250 araç ve 200 kişinin sorgulamasının gerçekleştiğini söyledi. Sistemin iş yükünü azalttığına ve daha çok şüphelinin sorgulanmasına katkı sağladığına dikkat çeken yetkililer, sorgulamanın kısa sürede yapılması sayesinde uygulamayla vatandaşların zaman kaybetmesinin de önüne geçildiğini belirtti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*