Süpürge'nin uçuşu başladı

Süpürge'nin uçuşu başladı.7899
  • Giriş : 09.05.2008 / 11:34:00

11'inci Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Başkent'te başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Opera ve Balesi'nde düzenlenen açılış gecesinde, sinema ve tiyatro sanatçısı Meral Çetinkaya'ya "Bilge Olgaç Başarı Ödülü", Türk filmlerinin unutulmaz isimlerinden Nilüfer Aydan'a "Uçan Süpürge Onur Ödülü" verildi.

27 ülkeden 88 kadın yönetmenin film gösterimlerinin yapılacağı, 15 Mayıs'a kadar devam edecek festivalin açılış gecesine, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynap Dağı, AK Parti İzmir Milletvekili Fatma Seniha Nükhet Hotar Göksel, AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, CHP Adana Milletvekili Nevingaye Erbatur, Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman ile çok sayıda davetli katıldı.

Gece, Cellisimma isimli müzik grubunun dinletisi ile başladı.

Festival Kurucusu Halime Güner, yaptığı konuşmada, festivalde "Kendin ol, düşünü yarat" temasına yer verdiklerini belirterek, kadınların kendi düşlerini yaratmadıkça, erkeklerin düşlerini yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.

Güner, festivali kendi düşünün peşinde koşan, düşünü yakalayan, düşündüğünü yaratan tüm kadınlara armağan ettiklerini kaydetti.

Halime Güner, konuşmasının ardından festivalin gerçekleştirilmesine destek olanlara birer plaket verdi.

Gecenin sunucularının, festivalin "Barış Ne Zaman" bölümünün, "Pippa Bacca" adıyla tanınan ve çıktığı "barış yolculuğu" sırasında Kocaeli'nde öldürülen sanatçı Giuseppina Pasqualino Di Marineo'ya armağan edildiğini söylemeleri üzerine, salondakiler uzun süre alkışladı. Bacca ile ilgili bir de sinevizyon gösterimi yapıldı.

Festivalle ilgili sinevizyon gösterimlerinin ardından Binbir Gece adlı dizide Feride Aksal rolüyle oynayan Meral Çetinkaya'ya, "Bilge Olgaç Başarı Ödülü" verildi.

Çetinkaya'ya ödülünü, dizide Kerem İnceoğlu karakterini canlandıran Tardu Flordun ve Bennu Ataman rolüyle oynayan Ceyda Düvenci verdi.

Ödülü alırken heyecanlı olduğu gözlenen Çetinkaya, ödülü Türk sinemasının tüm kadın emekçileri ile paylaştığını ifade etti.

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Nilüfer Aydan da "Uçan Süpürge Onur Ödülü"nü, başka bir unutulmaz isim Göksel Arsoy'dan aldı.

Aydan, Ankara'lı sinemaseverlerle buluşmanın güzel olduğunu belirterek, ödülü verenlere teşekkür etti.

Nilüfer Aydan, erkekle kadının birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini ve ikisi birlikte olursa başarıya ulaşabileceklerini kaydetti. Açılış gecesi, kokteylle sona erdi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious