Şura tartışmalarla başladı, fıkralarla bitti

  • Giriş : 16.11.2006 / 00:00:00

17. Milli Eğitim Şurası'nın Genel Kurul görüşmeleri tartışmalarla başladı, fıkralarla sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

17. Milli Eğitim Şurası'nın bugünkü oturumunda Türk Milli Eğitim Sisteminde Kademeler Arası Geçişler, Yönlendirme ve Sınav Sistemi komisyonunun ön raporuna son şekli verildi. Şurada ıÜü "Tüm ortaöğretim öğrencilerinin ayrım yapılmaksızın eşit şartlarda sınava girebilmeleri ve eşit şartlarda puanlamaya tabi tutularak tüm üniversitelere girebilmeleri" ve "Belli sınıflarda yapılacak merkezi olgunluk sınavları ile ortaöğretim başarı notunun belirlenerek bunun üniversite giriş sınavlarına belli oranda katkıda bulunması" önerisi bir önerge ile değiştirildi. Verilen önergede şu ifadelere yer verildi: "Yükseköğretime girişle ilgili olan katsayı ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı uygulaması pedogojik ve bilimsel değildir. Yükseköğretime giriş, öğrencilerin ortaöğretimden mezun oldukları alanın devamı niteliğindeki alanlara geçişinde mevcut katsayı farkının kaldırılması ve ek puan verilmesi mesleki ve teknik eğitim kurumları da dahil olmak üzere tüm ortaöğretim kurumlarında ders ağırlığına göre alan belirlemesinin yapılması, aynı alandan mezin olan her türlü ortaöğretim kurumu mezunlarının eşit olarak yarışması benimsenmiştir."

Söz konusu önerge; Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, MEB Personel Genel Müdürü Remzi Kaya, MEB İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Aydoğan, Bakanlık Danışmanı Hamza Aydoğdu, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayşegül Ataman, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Adnan Kulaksızoğlu'nun imzalarıyla sunuldu.

Oy çokluğu ile kabul edilen önergeye salondan bazı üyelerin tepki göstermesi üzerine Divan Başkanlığı'nı yapan Hüseyin Çelik, "Dün alınan karar ne kadar saygıdeğerse, bugün alınan karar da o kadar saygıdeğer. Bakanlık şuraya herhangi bir karar dikte ettirmiş olsaydı bugün bu karar çıkmazdı" diye konuştu. Çelik, mesleki ve teknik liseler dahil bütün ortaöğretimde alanların ders programlarının ağırlığına göre belirleneceğini belirterek, "Mesela Ticaret Lisesi'nde okuyan bir arkadaşın aldığı dersler sözel olarak kabul edilirse, sosyoloji bölümüne girecekse aleyhine kabul edilecek bir katsayı uygulanmayacak. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'ne girmesi zaten teşvik edilmiş olacak" dedi.

Anadolu Öğretmen Lisesi mezunlarına kendi alanlarını tercih ettiklerinde ek puan verildiğini anımsatan Çelik, "Biz diyoruzki, iletişim meslek lisesi mezunları iletişim fakültesini tercih ettiklerinde, imam hatip mezunları ilahiyat fakültesini tercih ettiklerinde avantajlı olsun" ifadesini kullandı.

Görüşmelerde söz konusu önergeye olgunluk sınavı getirilsin önerisi de eklendi.

Genel Kurul görüşmelerinde birinci komisyon raporu oylanarak kabul edildi. Ardından, Küreselleşme ve AB Sürecinde Türk Eğitim Sistemi Komisyonu'nun önerileri okundu. Söz konusu raporun oylaması ise yarına bırakıldı. Şura'nın bugünkü çalışmaları ikinci ön raporun önerilerini okuyan üyenin fıkraları ile sona erdi. Fıkralar anlatılırken, üyeler arasında gülüşmeler yaşandı.

Öte yandan açılışında uyuyan üyelerle gündeme gelen şurada, akşam saatlerinde uyuyakalan bazı üyeler gözden kaçmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious