'Süresi biten cumhurbaşkanı' tartışması

  • Giriş : 26.05.2007 / 17:19:00
  • Güncelleme : 26.05.2007 / 17:23:50

'Süresi biten cumhurbaşkanı' tartışması güne damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesine karşı çıkan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto gerekçeleri iktidar partisini kızdırdı.

AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, Sezer'in iade gerekçesine değinirken, "En çok ağrımıza giden, 'Cumhurbaşkanını seçemediği için derhal seçime giden bir parlamento' tespitidir" dedi. Parlamentonun Cumhurbaşkanı seçim süreci devam ederken oybirliği ile seçim kararı aldığını hatırlatan Ergin," Görev süresi 16 Mayıs'ta dolmuş olan Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin gelecek 5 yılını etkileyecek kararlar alıyorsa, üniversite rektörlerini atıyorsa.. Bunu, milletin takdirlerine bırakıyorum" dedi.

Sezer'in veto ettiği Anayasa Paketi dün Meclis'te usül tartışmasına yol açtı. AK Parti, Meclis gündemini belirlemek için sabah saatlerinde Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdı. Danışma Kurulu toplanamayınca AK Parti Grup önerisini Meclis Genel Kurulu'na sundu. Öneride, vetolu Anayasa paketinin 48 saat beklenmeden komisyonda görüşülebilmesi yer aldı. Bu teklife CHP, sert tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, veto gerekçesi okunmadan komisyon toplanmak istendiğini , bunun da içtüzük ihlali anlamına geldiğini savundu. CHP'li Oya Araslı'da , ''Bunun aksini savunmak, varlık nedenimizi inkar etmek olur. 'Nasıl olsa çoğunluğumuz var, geçiririz' mantığına, milletvekilleri olarak hepimizin isyan etmesi gerekir'' diye konuştu. Oya Araslı, derhal seçime gitmesi gereken bir Meclis'in ülkenin gelecek 10 yıllarını etkileyecek düzenlemeleri yasalaştıramayacağını da iddia etti.

CHP'nin iddialarına cevap veren AK Parti Grup Bakanvekili Salih Kapusuz ,Araslı'nın, ''milletvekillerini isyana teşvik ettiğini'', bundan daha yadırgatıcı bir durum olamayacağını söyledi. Kapusuz, ''Sizin isteğinize göre çalışacak olursak.... Siz, Meclisi yok sayıyorsunuz, 'gereksiz' diyorsunuz. Biz, Anayasa değişikliğinin Genel Kurulda değil, komisyonda görüşülmesini öneriyoruz. Tezkere geldi, komisyona sevk edildi, isteyen alıp okudu. Ayrıca, konu günlerdir medyada da yer alıyor'' diye konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin'de Cumhurbaşkanı'nı halkın seçtiği çok sayıda ülke olduğunu söyledi. Ergin, "Ama Türkiye'deki gibi yetkilere sahip olup sorumsuz bir Cumhurbaşkanı örneğini, dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz" dedi.

Bu tartışmaların ardından AK Parti'nin grup önerisi kabul edildi ve Anayasa Komisyonu da toplantıya çağrıldı.

Kaynak: ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious