Süreyya Ayhan bitti

Süreyya Ayhan bitti.11661
  • Giriş : 18.11.2007 / 10:26:00

2008 Olimpiyatları için ABD’de kamp yapan milli atletin doping kontrollerinde 2 adet yasaklı madde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2005 yılında da doping numunesi vermediği için 2 yıl ceza alan Süreyya Ayhan, kurallar gereği ömür boyu men cezasına çarptırılacak.

Avrupa Şampiyonu ve Dünya İkincisi milli atlet Süreyya Ayhan Kop’a yapılan son doping kontrolleri numunelerinde 2 adet yasaklı madde bulundu. Olimpiyat hazırlıklarını ABD’de sürdüren milli atletin antrenman sırasında kontrollerde bulunan WADA görevlilerinin aldığı (A) numunesine yapılan analizlerin de pozitif çıktığı belirlendi. Süreyya Ayhan Kop ile antrenörü ve eşi Yücel Kop’un itirazı üzerine (B) numunesinin Kanada’da bulunan Doping Merkezi’nde yapılan incelemesinde de sonuç pozitif çıkınca, milli sporcunun vücudunda doping maddesi olduğu kesinleşti. 2005 yılında da doping numunesi vermediği için 2 yıl men cezası alan Kop, uluslararası kurallara göre ömür boyu men cezasına çarptırılacak.

Süreyya:Bu bir komplo

Konu ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Süreyya AyhanKop, "Aklı başında olan hiçbir sporcu bu yasaklı maddeleri yarışmaya 1 yıl kala kullanmaz, bize komplo kurdular" dedi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"2007 Dünya Şampiyonası’na Almanya’da hazırlanırken sakatlandım ve tedavi gördüm. Ben daha koşu antrenmanlarına başlamadan 8 Eylül’de WADA görevlileri benden idrar örneği aldı. 19 Ekim’de bana (A) numunesinde 2 yasaklı maddenin bulunduğu bildirildi. WADA’ya itirazımızı yaparak (B) numunesinin açılmasını talep ettik. Ne yazık ki (B) numunesi de pozitif çıktı. Aklı başında hiçbir sporcu bu yasaklı maddeleri yarışmaya 1 yıl kala kullanmaz. İçeceğime veya yiyeceğime bu maddeler bulaştırıldı. Benim 2008 yılındaki olimpiyatlarda koşmamı engellemek için maddi manevi her şeyi yapmaktan çekinmeyen, kendi çıkarlarını ülke çıkarlarından üstün tutan zayıf, iğrenç ve korkak bir takım kişiler benim bu olimpiyatlara katılmama engel oldular. Bu olay bana ve eşime yapılmış en büyük haksızlıktır. Ben ve eşim vicdanen müsterihiz."

Madalyaları tehlikede

SÜREYYA Ayhan Kop’un idrar numunelerinde çıkan yasaklı maddelerin anabolizan olduğu ve bunları yaklaşık 9 ay önce aldığı iddia edildi. Ayrıca milli atletin, dopingli çıkacağını bildiği için, Osaka’daki Dünya Şampiyonası’na katılmadığı ileri sürüldü. Süreyya Ayhan Kop, söz konusu maddeleri yeni aldığı belirlenirse, ömür boyu men cezası ile kurtulacak. Uzun süredir kullandığı ortaya çıkarsa, geçmiş yıllarda kazandığı Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya İkinciliği madalyaları da geri alınacak.

Federasyon: Süreyya bizden hep saklandı

ATLETİZM Federasyonu Yönetim Kurulu, doping numunelerinin pozitif çıkması sonrası "Bize komplo kuruldu" şeklinde açıklama yapan Süreyya Ayhan Kop ve eşi Yücel Kop’a sert tepki gösterdi. Federasyondan yapılan açıklamada milli atletin (A) numunesinde çıkan maddenin hafife alınmaması gerektiğini ifade edilerek, şöyle denildi: "Biz Süreyya Ayhan Kop’u kazanmak için elimizden gelen her şeyi yaptık. Son olarak Osaka’da yapılan Dünya Şampiyonası’na katılacağını belirtince, kendisini Amerika’ya 6 aylık kampa gönderdik. Fakat kamp dönüşü sakatlığını öne sürerek yarışmadı. Süreyya Ayhan Kop ve Yücel Kop sürekli federasyon yetkilileriyle görüşmekten kaçmış hep gizli saklı olmuşlardır. Kendilerine komplo yapıldığını ifade etmektedirler. Amerika’da bulundukları yeri sadece kendi dostları bilmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious