Süreyya Ayhan kurulda

Süreyya Ayhan kurulda.14033
  • Giriş : 02.12.2007 / 13:32:00

ABD'de kamp yaptığı sırada uygulanan doping kontrollerinde (A) ve (B) numuneleri pozitif çıkan milli atlet Süreyya Ayhan Kop, Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu'na kocası ve antrenörü Yücel Kop ile birlikte sevk ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Anti-Doping Kurulu'ndan (B) numunesinin resmi sonuçlarını alan Atletizm Federasyonu, milli atletin yanı sıra olayda sorumluluğu olduğunu düşündüğü antrenör Yücel Kop'u da ceza kuruluna gönderecek.

Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Nihat Doker, “Süreyya Ayhan Kop olayında sadece atletin değil, antrenörünün de sorumluluğu olduğunu düşündüğümüz için, Yücel Kop'un da ceza kuruluna sevk edilmesine karar verilmiştir” dedi.

CEZA KURULU SÜRECİ

Süreyya Ayhan Kop ve antrenörü Yücel Kop ile ilgili Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu işlemleri yarından itibaren başlayacak. Kop çifti, ceza talimatı gereği, tebligatı aldıkları tarihten itibaren 7 gün içinde savunmalarını ceza kuruluna vermek durumunda olacaklar. Ayrıca duruşma isteminde bulunup bulunmadıklarını kurula bildirecek çift, savunma vermedikleri taktirde bu haklarından vazgeçmiş sayılacaklar.

IAAF kuralları gereğince de Kop çiftinin, yazılı olarak duruşma talep etme hakkı bulunuyor. Talepte bulunulmadığı taktirde, duruşma talebinden feragat edilmiş, IAAF kuralları gereği anti-doping kural ihlalinde bulunulduğu kabul edilmiş sayılıyor.

USLU VE SEVÜKTEKİN ÖRNEĞİ

Atletizmde, Süreyya Ayhan Kop'un kocası ve antrenörü Yücel Kop ile birlikte ceza kuruluna sevk edilmesi ile benzer bir örnek, yine bu yıl içinde yaşanmıştı.

Türkiye rekortmeni milli atlet Binnaz Uslu da bu yıl içinde yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle sevk edildiği ceza kurulunca 2 yıl pistlerden men cezası almış, olayda sorumluluğu olduğu tespit edilen Uslu'nun antrenörü Yahya Sevüktekin de 2 yıl men ile cezalandırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious