Süreyya Ayhan'ın 8 yıllık rekorunu kırdı

Süreyya Ayhan'ın 8 yıllık rekorunu kırdı.15120
  • Giriş : 07.07.2008 / 12:26:00

Okullar arası yarışlarda keşfedilen ve 4 yıldır Enka bünyesinde atletizme devam eden Merve, kariyerine önemli başarıları şimdiden eklemeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atletizm'de Süreyya Ayhan'ın 800 metrede 8 yıldır kırılamayan büyükler Türkiye rekorunu kıran Enka Spor Kulübü'nün genç atleti Merve Aydın, aynı zamanda olimpiyat B barajını da geçtiği için büyük bir sevinç yaşadı.

Süreyya Ayhan'ın 20 Ağustos 2000'de İstanbul'da yapılan Kulüpler 1. Lig Final 3. kademe mücadelesinde, 800 metrede ferdi yarışarak elde ettiği 2.00.64'lük dereceyi geliştirerek, 2.00.33'e taşıyan Merve, Türkiye rekorunun yeni sahibi oldu.

Aynı zamanda 2.00.94'lük dereceyle Binnaz Uslu'ya ait gençler rekorunun da yeni sahibi olan 18 yaşındaki Merve, 11 Haziran 2006'da Enka Grand Prix yarışlarında 800 metrede 2.07.10'luk derecesiyle yıldızlar Türkiye rekorunu kırmıştı.

-''HEDEFİM DÜNYA ŞAMPİYONASI'NDA KÜRSÜYE ÇIKMAK''-

Polonya'da yarın başlayacak Dünya Gençler Şampiyonası'nda 800 metrede yarışacak Merve Aydın, hedefinin kürsüye çıkmak olduğunu bildirdi.

Bayanlarda Enka'nın şampiyon olduğu 1. Lig'de finallerin son kademesinde 800 metrede koştuğu dereceyle hem takımına puan kazandıran hem de kendisi kazanan genç atlet, yarışların ardından büyük bir mutluluk yaşadı.

''Süreyya Ayhan gibi bir atletin rekorunu kırdığım için çok mutluyum'' diyen Merve, Dünya Şampiyonası'ndaki hedefinin de büyük olduğunu kaydetti.

Kendisine inandığını ve güvendiğini ifade eden Merve, ''Önümüzde bir Dünya Şampiyonası var. Orada kürsüye çıkmak istiyorum. Ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum ve İstiklal Marşı'nı Polonya'da herkese dinletmek istiyorum. Ailem, antrenörüm ve kulübümün bana verdiği destekle şu an buradayım. İnşallah ileride daha iyisi olacak. Kendime inanıyor ve güveniyorum'' şeklinde konuştu.

Olimpiyatlar için B barajını geçen Merve, Pekin'de yarışacak olmasından dolayı da büyük bir sevinç yaşıyor.

Genç atlet, ''Şu an en iyi derece bende olduğu için olimpiyatlara ben katılacağım. Yaşım daha çok genç. Daha çok tecrübe kazanacağım yarışlara katılacağım. Olimpiyatlar da benim için çok büyük bir tecrübe olacak. İnşallah bir şeyler olacak'' şeklinde konuştu.

Merve Aydın'ın elde ettiği dereceyle Dünya Şampiyonası'nda mücadele edeceği 800 metrede yarışacak sporcular arasında favoriler arasında ön sırada olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*