Süreyya Sırrı'dan ağır eleştiriler

Süreyya Sırrı'dan ağır eleştiriler.27673
  • Giriş : 24.05.2009 / 15:40:00

NTV'de ekrana gelen Okan Bayülgen'in sunduğu Sade Vatandaş programına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yönetmen Sırrı Süreyya Önder ve sanatçı Orhan Gencebay konuk oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sırrı Süreyya Önder, yasaların içeriğinde kendileri için hayırlı noktalar olduğunu vurguladı ve "5222, 5224 ve 5228 sayılı yasalar var, içeriğine baktığınızda gayet hayırlı şeyler. Fakat daha sonra yönetmeliği yayınlanıyor, uygulamada nasıl olacağına dair. O da tüm bu yasayı tekzip edecek metinlerle dolu. Bu son saydığım maddeler özellikle destek yasaları, desteği ilgilendiren şeyler" diye konuştu.

Bakan Günay'ın daha fazla duyarlı olduğu ve daha fazla ilgi gösterdiği değerlendirmesini yapan Sırrı Süreyya Önder, önceki Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun çabalarına da dikkati çekti.

"Belediyenin kanalizasyon inşaatı verdiği insanla yaptığı sözleşmenin birebir aynısını, destek verilen sinema projesine Kültür Bakanlığı yapıyor" diye konuşan Sırrı Süreyya Önder, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

"Sen bir kanalizasyon inşaatının şekil şartlarıyla bir film yaptıramazsın noktasına daha gelmemişiz ülke olarak. Son olarak sözleşmeler. Sözleşme dediğin bu ülkede çok hicranlı bir durumdur, tüm sinema emekçileri açısından."

Sözleşmelerde iki taraf bulunması gerektiğine vurgu yapan Önder, iki tarafın da hakkını gözeten şeye sözleşme denilebileceğine işaret etti.

UZAYDA BİLE PEŞİNDELER!

Sırrı Süreyya Önder, Türkiye'deki sözleşmelerde yer alan maddelerin uzayda bile sanatçının peşinde olduğunu şu sözlerle anlattı:

"Bizim sözleşmelerimiz tek taraflıdır ve Tanrı bile kuluyla bu sözleşme yapmamıştır. Yani indirilen kutsal kitaplara bakın hiçbiri kulu bu kadar bağlayıcı değildir. Şu tabirler var, 'ileride icat edilecek mecralarla ve uzayda ve süresiz' böyle bir şey olmaz."

Önder'in bu itirazlarını dikkatle dinleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yasanın önceki yasalara oranla önemli adımlar sağladığını ifade etti. Günay, yönetmeliklerdeki çelişkiler varsa bunların düzeltilebileceğini ifade etti ve konuyu sinema emekçilerinin örgütlenme sorununa getirdi. Müzik sektöründe ciddi bir örgütlenme olduğunu ve telif haklarında ilerleme sağlandığına değinen Bakan Günay, sinema sektöründe ise örgütlenmede sorunlar bulunduğuna dikkatleri çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*