Suriye, internetin tepesine çöktü

Suriye, internetin tepesine çöktü.12095
  • Giriş : 13.03.2008 / 22:45:00

Suriye yetkililerinin, internet kafeler üzerindeki denetimi sıklaştırdıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suriye Medya Merkezi Başkanı Mazen Derviş, yetkililerin, bu hafta internet kafe sahiplerine, müşterilerinin açık ad ve soyadları ile geliş ve gidiş saatlerini içeren bir liste hazırlayıp düzenli olarak kendilerine vermelerini emrettiğini söyledi.

Derviş, bu emrin ''internet kullanıcılarını korkutarak otosansürü yaygınlaştırmayı amaçladığını ve bunun ifade özgürlüğü ve özel yaşamın gizliliğini ihlal ettiğini'' söyledi.

Derviş, ''Hükümet, planlı bir biçimde demir sansürünün kapsamını genişletiyor'' dedi.

İnternet kafe sahipleri de yeni uygulamayı doğruladı.

Yeni uygulamayla ilgili resmi yetkililer henüz bir açıklama yapmadı.

Suriye hükümeti, internet kullanımına getirilen kısıtlamaları, ayrılıkçılığın yayılması çabalarını ve ''İsrail sızmalarını'' önlemek için gerekli bir uygulama olarak savunuyor.

Medya üzerine getirilen kısıtlamaları izleyen bağımsız bir kuruluş olan Suriye Medya Merkezi, erişimi engellenen internet sitelerinin sayısının ise 153'e ulaştığını bildirdi.

Engellenen siteler arasında Facebook ve Youtube'un yanısıra, Suriye muhalefet partilerinin, Lübnan gazetelerinin ve Suriye karşıtı Lübnan muhalefet gruplarının siteleri var.

Şam'da bir muhabiri bulunan Suudi sermayeli Esşark Elavsat gazetesinin internet sitesi de yasak siteler arasında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious