Suriye, Kayseri Fuarı için davette bulundu

Suriye, Kayseri Fuarı için davette bulundu.15738
  • Giriş : 20.04.2008 / 18:50:00
  • Güncelleme : 20.04.2008 / 20:08:42

Tüm Sanayi ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Kayseri Şube Başkanı Kemal Özırmak, Suriye'ye yaptıkları gezide gerçekleştirdikleri ikili görüşmelerden olumlu sonuçlarla döndüklerini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özırmak, görüşmelerde, Kayseri'ye özel olarak Şam'da 'Kayseri Fuarı Organizasyonu' gerçekleştirmek istediklerini yönünde davette bulunulduğunu açıkladı.

Suriye ziyaretleri hakkında bilgi veren TÜMSİAD Kayseri Şube Başkanı Kemal Özırmak, Suriye'de bulundukları süre içerisinde, Şam Milletvekili ve Türkiye Suriye Ticaret Konseyi Başkanı Bahattin Hasan'ı, Türkiye Halep Baş Konsolosu Ali Kemal Aydın'ı, Halep Ticaret Odası Başkanı ve Halep Milletvekili Salah Al Mallah'ı, Al Yaman Fairs fuar alanı Başkanı Ahmet Ajam ile ikili görüşmelerde bulunduklarını anlattı.

TÜMSİAD üyeleri, daha sonra Türkiye Halep Baş Konsolosu Ali Kemal Aydın'ı ziyarette, Suriyi-Türkiye arasındaki ticari ilişkiler hakkında bilgiler edindiklerini anlatan Özırmak, şunları anlattı: "Konsoloslukta, TÜMSİAD üyelerini kabul eden Aydın, Türkiye ile Suriye arasındaki ticari ilişkileri anlattı. Başkonsolos Aydın, TÜMSİAD ailesinin bir kolu olan Kayseri şubesini burada görmekten mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Bir süre önce Suriye'de açılan fuara 33 Türk firması katıldığını, Suriye'nin 1 milyar 200 milyon dolar ticaret hacmi olduğunu anlattı, hedeflerinde ise bu rakamı 2 milyar dolara çıkarmak olduğunu belirtti. Yaptığımız ikili görüşmelerde ise, Türkiye ile Suriye arasında imzalanan anlaşmanın ikinci yılı olduğu ve daha çok Suriyelilerin bu anlaşmadan faydalandıklarını öğrendik. Kayseri'den İstikbal Mobilya Şam da mağaza açtığını, yatırım amaçlı projeleri olan çok sayıda firmanın ziyaretlerde bulunduğunu öğrenince sevindik. Potansiyel değerlendirmeler yapıldığı, 26-27 Nisanda gerçekleşecek bir forum olacağını ve Şam'da yapılacak toplantıya 300'ün üzerinde iş adamı katılacağı belirtiliyor. Suriye'nin çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu 20 Milyon nüfusu sahip olduğunu ve petrol, tekstil ve gıda gibi sektörlerin ön plana çıktığını gördük. Ülke'de bu sektörlerle birlikte turizminde canlandığını ve turizm yatırımlarınında arttığını öğrendik."

Suriye'ye giden işadamları heyeti Al Yaman Fairs fuar alanında yapılan inşaat fuarını Başkonsolos Ali Kemal Aydın'la birlikte gezdi. Heyet, burada fuar alanı Başkanı Ahmet Ajam'la görüşmeler yaptı. Kemal Özırmak, yaptıkları görüşmelerin çok yararlı geçtiğini anlattı.

Özırmak, görüşmede Fuar Başkanı Ahmet Ajam'ın, Kayseri'ye özel olarak burada 'Kayseri fuarı organizasyonu' gerçekleştirmek istediklerini yönünde davette bulunduğunu açıkladı. Özırmak, bu teklifi olumlu karşıladıklarını belirterek, "Fuar alanı için firmalarımızın hiçbir ödeme yapmayacakları, devlet destekli olacak bu Kayseri fuarına şirketlerin çok küçük miktarlar ödeyerek katılma imkanı olacak. Bu konu ile ilgili Valimiz Mevlüt Bilici, sanayı ve ticaret odaları başkanlarımız ile diğer sanayici dernekleriyle görüşmeler yaparak fuar açılmasına karar verilecek. Suriye'de açılacak olan Kayseri fuarının şehrimiz ve ülkemiz adına olumlu sonuçlar alacağına inanıyoruz" diye konuştu. Özırmak, Suriye gezilerinin tarihi ve doğal mekanların ziyaretleriyle sona erdiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious