Suriye, PKK'ya karşı silahlanıyor!

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Suriye, PKK ile mücadele için 80 kişiye silah dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suriye’nin, Türkiye sınırına yakın yerleşim yerlerinde ikamet eden 80 kişiye, bölgede faaliyet gösteren PKK’ya karşı mücadele vermeleri için silah dağıttığı belirtildi.

Böylece 10 Ekim 1998 yılında Suriye ile Türkiye arasında yapılan ve Suriye’nin terör örgütünü topraklarından çıkartmak için mücadele vermeyi taahhüt ettiği Adana Antlaşması’na da ilk kez uyulmuş oldu.

Terör örgütü PKK’ya yakınlığı ile bilinen firatnews.com sitesini haberine göre Suriye güvenlik güçleri ve Baas Partisi üyeleri İsrail-Hizbullah savaşı sonrasında Kuzey Irak’a yakın Afrin kentine bağlı sınır köylerinde milislik veya sivilleri koruma adı altında halka silah dağıtmaya başladı. Haberde, Suriye’de PKK yakınlığı ile bilinen Demokratik Birlik Partisi (PYD), silah dağıtımına sert tepki göstererek, ’koruculuk sisteminin’ başarıya ulaşılamayacağı belirtildi.

İsrail-Hizbullah çatışmasından sonra Suriye, Afrin’in sınır bölgelerinde milislik veya sivillerin korunması adı altında silah dağıtımına başladı.

Silah alanlara para teklifinde bulunan Suriye, güvenlik güçleri, ayrıca istedikleri zaman silahı kullanabilecekleri yetkisini verdi. Suriye’nin bu kararı 1998 yılında Türkiye - Suriye arasında yapılan Adana Anlaşması nedeniyle aldığı belirtildi.

Türkiye’nin son günlerdeki ciddi tavrı üzerine Suriye, topraklarındaki her türlü PKK faaliyetini yasaklamaya başladı. Şam yönetimi 1998 yılında Adana’da imzalanan anlaşmayla ülkesinde bu konudaki uygulamaları izleyecek Türk yetkililer bulunmasını da kabul etmişti.

Adana Anlaşması’nda şu hususlara yer verilmişti:

- Dışardaki PKK unsurlarının Suriye’ye girmesine izin verilmeyecek.

- PKK kampları şu andan itibaren faaliyette değildir ve kesinlikli faaliyete geçmelerine izin verilmeyecek.

- Birçok PKK’lı tutuklanmış ve adalete sevk edilmişlerdir. Listeleri mevcuttur. Suriye bu listeleri tevdi etti.
Suriye tarafı yukardaki hususları teyid etmiştir. Bunlara ilaveten taraflar aşağıdaki hususlarda da mutabık kalmışlardı:

1- Suriye, topraklarından kaynaklanan ve Türkiye’nin güvenlik ve istikrarını bozmaya yönelik hiçbir faaliyete karşılıklılık ilkesi çerçevesinde izin vermeyecektir. Suriye, topraklarında üzerinde, özellikle PKK’nın silah, lojistik malzeme ve parasal destek teminine ve propaganda yapmasına müsaade etmeyecek.

2- Suriye PKK’nın terörist bir örgüt olduğunu kabul etmiştir. Ülkesinde, diğer terör örgütleri meyanında, PKK ve tüm yan kuruluşlarının bütün faaliyetlerini yasaklamış.

3- Suriye ülkesinde PKK’nın eğitim ve barınma amaçlı kamp ve diğer tesisler oluşturmasına ve ticari faaliyetlerine izin vermeyecek.

4. Suriye PKK mensuplarının üçüncü bir ülkeye geçişleri için ülkesini kullanmasına müsaade etmeyecek.

5. PKK terör örgütünün elebaşısının Suriye topraklarına girmemesi için bütün tedbirleri alacak, sınır kapılarını bu yolda talimatlandıracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious