Suriye, vatandaşlarının facebook'a erişimini engelliyor

Suriye, vatandaşlarının facebook'a erişimini engelliyor.12093
  • Giriş : 25.11.2007 / 09:16:00

Suriye rejimi, vatandaşlarının facebook'a erişimini engelliyor. Neden mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suriye'nin, internetteki sosyalleşme ağı Facebook'a girişi engellediği bildirildi. Suriyeli insan hakları savunucuları, Facebook yasağının altında, forumlarda yönetimin eleştirilmesinin ve halkın dış dünyayla bağlantı kurmasının engellenmesi isteğinin yattığını söyledi.

Reuters ajansının haberine göre, Suriyeli Facebook kullanıcıları, önceki günden beri siteye giremediklerini belirtti. Ajansa konuşan kadın hakları savunucusu Danya El Şerif, "Facebook Suriye'de sivil toplumu geliştirmeye yardımcı oluyor ve hükümetin kontrolü dışında sivil grupların oluşmasını sağlıyordu. Bu yüzden yasaklandı. Dış dünyayla bağlantımızı kestiler. Hükümetimizin bu şekilde davranmasına artık alıştık" dedi.

Ulusal İnsan Hakları Derneği Başkanı Ammar El Kurabi de Suriyelilerin internette yayımlayabildikleri siyasi içerikli materyalin çok azına tahammül gösterildiğini söyledi. El Kurabi, "Yetkililere sorduk ve bize Facebook'un İsrail'in gençlerimizi etkilemesi için bir mecra yaratabileceğini söylediler. Ancak forumun engellenmesinin gerçek nedeni yetkililerin eleştirilmesine imkân vermesi" diye konuştu. Şam yönetimi ise Facebook'a erişimin engellendiği yolundaki haberlere ilişkin açıklama yapmadı.

Reuters, Suriye yönetiminin, geçen aylarda internet blogları, forumlar ve bağımsız medya kuruluşlarının sitelerine karşı bir kampanyaya giriştiğini belirtti. Suriye'nin, Microsoft Hotmail servisini sık sık bloke ettiği, Lübnanlı El Nahar gazetesi ile Londra'da yayımlanan El Kuds El Arabi gibi internette de yayımlanan çok sayıda gazeteye erişimi engellediği kaydedildi. Ajans, internette makale yayımlayan insan hakları eylemcilerinin sık sık sorgulandığını, internet kafelerden iletişim servislerine kısıtlama getirmelerinin istendiğini yazdı.

El Kurabi, "Bir cezaevinde artık internette işlenen siyasi suçlar koğuşu var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious