Suriye 1 teröristi Türkiye'ye teslim etti

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

PKK'ya yönelik operasyonlar düzenleyen Suriye, yakaladıkları örgüt sorumlularını ya ağır hapisle cezalandırıyor, ya da Türkiye'ye teslim ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son olarak Suriye'de tutuklu olan PKK'lı Rahmi Öner'in, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye teslim edildiği bildirildi.

Suriye güvenlik güçlerinin, sabah saatlerinde Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirdiği Rahmi Öner isimli bir kişiyi Türkiye'deki yetkili makamlara teslim ettikleri belirtildi.

Örgüte yakınlığıyla bilinen 'www.firatnews.com' adlı internet sitesinin verdiği haberde, Öner'in Bitlis nüfusuna kayıtlı olduğu bildirildi.

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Basın ve İrtibat Bürosu ise Yekitiya Star üyelerinden Esmehan Menan'ın Efrin kentinde Suriye devlet güçlerince gözaltına alındığını duyurdu.

Daha önce PYD'nin kuruluş yıldönümünü bahane ederek gösteri yapmak isteyen 125 PKK mensubunu yakalayarak Şam Cezaevi'nde tutan Suriye yönetimi, son bir hafta içinde 9 kişiyi gözaltına alırken üç hafta içinde yaklaşık 90 PKK'lıyı gözaltına aldı.

PKK nedeniyle yıllardır gergin olan Türkiye-Suriye ilişkileri, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın Suriye dışına çıkartılmasıyla yumuşamış, 2 ülke arasında Ekim 1998'de imzalanan Adana Mutabakatı'nın ardından sürdürülen görüşmeler sonucunda somut gelişmeler yaşanmıştı.

Şam yönetimi, örgütün üst düzey sorumlularından Kazım kod adli Hamili Yıldırım, Hüseyin Kaytan, Habat kod adlı Ömer Hayri Konar, Hüseyin Yeter ve Lübnan sorumlusu Selahattin Canavar'ın da aralarında bulunduğu 70'in üstünde örgüt sorumlusunu Türkiye'ye teslim etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious