Suriye-AB ortaklık anlaşması imzalandı

Suriye-AB ortaklık anlaşması imzalandı .13160
  • Giriş : 14.12.2008 / 23:06:00

Dardari, anlaşma çerçevesinde ekonomik reform başta olmak üzere ticaret, endüstri, çevre, kültür ve teknik işbirliği gibi konularda AB standartlarına ulaşılabileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suriye Başbakan Yardımcısı Abdullah Dardari ve Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Direktörü Hugo Mingarelli arasında imzalanan anlaşmanın Suriye'nin bölgedeki rolüne ve ekonomik açılımına önemli katkısı olacağı yorumu yapıldı.

İmza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dardari, anlaşmanın Suriye'nin AB ülkeleri ile ilişkilerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Suriye'nin güvenlik ve barış başta olmak üzere bölgesel sorunların çözümünde rolü olduğunu hatırlatan Dardari, Suriye'nin AB ve bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerde de aktif rol alabileceğini belirtti.

Dardari, anlaşma çerçevesinde ekonomik reform başta olmak üzere ticaret, endüstri, çevre, kültür ve teknik işbirliği gibi konularda AB standartlarına ulaşılabileceğini bildirdi.

Dardari, Başbakan Naci Otri başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında, ekonomiyi değerlendirdiklerini hatırlatarak, ekonominin kalkındırılması ve endüstrinin geliştirilmesi amacıyla bir dizi karar alındığını söyledi.

Ekonomik kalkınma için her fırsatın verimli şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Dardari, "Liberalleşme risk ve fırsatları birlikte barındırır" dedi.

Dardari, toplantıda yeni ekonomik kaynaklar bulunması, mevcut ekonomik kaynaklardan alınan verimin arttırılması, dış ticaretin geliştirilmesi için gerekli altyapının oluşturulması, kamu ve hükümet harcamalarının yönetimi gibi konuların ele alındığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*