Suriye: ABD'nin yaptığı tecavüz

Suriye: ABD'nin yaptığı tecavüz.14125
  • Giriş : 27.10.2008 / 09:11:00

Amerikan helikopterlerinin dün akşam Suriye'nin doğusunda bir çiftliğe operasyon düzenleyip, 5'i aynı aileden 8 masum sivilin ölümüne neden olması Şam'ı ayağa kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suriye'nin Londra'daki basın ataşesi Jihad Makdissi, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye verdiği demeçte, "Bu baskın tecavüz suçudur ve agresif bir harekettir. ABD, inşa halindeki sivil bir binayı vurdu" dedi. Makdissi, "Eğer ABD, ülkemiz sınırları içerisinde herhangi bir asi hareket tespit ettiyse, önce bize gelmeliydi. Onlar hiçbir uluslararası kanun ve insan haklarına saygılarının olmadığını böylece kanıtladılar. Suriye, en uygun cevabı verecektir" ifadelerini kullandı.

Suriye, 'saldırgan bir tutum' diye tanımladığı olaydan dolayı, başkent Şam'da Amerikalı ve Iraklı diplomatlara resmi protesto verdi. ABD geçmişte Suriye'yi Irak'a yabancı militanların sızmasına izin vermekle suçlamıştı. BBC'nin haberine göre, baskın Irak'a para ve silah sızdıran isyancıların sıkça kullandıkları bir güzergahta düzenlendi.

Londra'daki Suriye Büyükelçiliği, baskını 'yanlış istihbarata dayalı ve herhangi bir tahrik unsuru olmaksızın sivilleri hedef alan bir suç' olarak tanımladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*