Suriye asıllı teröriste ağır ceza istemi

  • Giriş : 15.01.2009 / 18:05:00
  • Güncelleme : 15.01.2009 / 18:03:05

Sol bacağından yaralı halde güvenlik güçlerince yakalanan Suriye uyruklu terör örgütü PKK üyesi S.İ. hakkında 16 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 33 yıl hapis cezası istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şırnak'ta 2004-2005 yıllarında çıkan 3'ü asker 2'si geçici köy korucusu 5 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi, 14 güvenlik görevlisinin de yaralanması eylemlerine katıldığı gerekçesiyle Suriye uyruklu terör örgütü PKK üyesi S.İ. hakkında 16 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 33 yıl hapis cezası istendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sol bacağından yaralı halde güvenlik güçlerince yakalanan terör örgütü üyesi S.İ'nin katıldığı eylemler anlatıldı.

-3'Ü ASKER 5 ŞEHİT-

Sanık S.İ'nin, Ekim 2004'te ''Kıskaç-2'' operasyonunda güvenlik güçleriyle, teröristler arasında çıkan ve Jandarma Kıdemli Çavuş Suat Sarı, er Abdurrahman Erdoğan ve geçici köy korucusu Mehmet Önen'in şehit edildiği, 4 güvenlik görevlisinin de yaralandığı eyleme katıldığı kaydedilen iddianamede, şu ifadeler yer aldı:

''Terör örgütü PKK üyesi S.İ. bu eylemin haricinde, Nisan 2005'te Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde jandarma er Ferat Yılmaz Kavak'ın şehit edildiği eyleme de katılmıştır. S.İ'nin Ekim 2005'te Erenkaya Jandarma Karakol Komutanlığına düzenlenen ve geçici köy korucusu İrfan Katmış'ın şehit olduğu, 9'u asker 10 güvenlik görevlisinin de yaralandığı saldırıya da katıldığı tespit edilmiştir.''

-''BEŞAĞAÇ SALDIRISINI TERÖR ÖRGÜTÜ PKK YAPTI''

Terör örgütünün önde gelen sözde liderlerinden Suriyeli ''Bahoz Erdal'' kod adlı Feyman Hüseyin'in korumalığını da yaptığı bildirilen Suriye uyruklu terör örgütü üyesi S.İ. ifadesinde, Eylül 2007'de Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Beşağaç köyünde minibüse yapılan saldırıda 7'si geçici köy korucusu olmak üzere 12 vatandaşın öldürülmesi eylemini terör örgütü PKK'nın yaptığını belirterek, ''Bu eylemi 'Masiro' kod adlı örgüt üyesine bağlı grup gerçekleştirdi'' dedi.

S.İ, ''Masiro'' kod adlı terör örgütü üyesine bağlı grubun, ayrıca 6 Ağustos 2006 tarihinde Beytüşşebap ilçe merkezinde evine girdikleri Jandarma Başçavuş Levent Çevik'in şehit edilmesi eylemini de gerçekleştirdiklerini anlattı.

-16 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET-

İddianamede, terör örgütü üyesi S.İ. hakkında, ''Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak'' suçundan bir, ''Kasten adam öldürme'' suçundan 5 ve ''Kamu görevlisini kasten öldürmeye teşebbüs'' suçundan da 10 kez olmak üzere toplam 16 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, ayrıca S.İ'nin ''Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması ve bulundurulması'', ''Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme'' ile ''Korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda patlayıcı madde kullanma'' suçlarından da 33 yıla kadar hapsi istendi.

Sanık S.İ'nin yargılanmasına önümüzdeki günlerde 5. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*