Suriye askeri potansiyalini artırıyor!

  • Giriş : 13.08.2007 / 13:08:00

İsrail basını, Olmert'in kısa süre önce yaptığı tansiyonu düşürecek türden açıklamalarına rağmen, Suriye'nin İsrail ile olası bir çatışmaya karşı askeri potansiyelini artırdığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail basını, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in kısa süre önce yaptığı tansiyonu düşürecek türden açıklamalarına rağmen, Suriye'nin İsrail ile olası bir çatışmaya karşı askeri potansiyelini artırdığını yazdı. İsrail askeri radyosundaki haberde, askeri istihbarattan gelen bilgilerde, Suriye'nin aralarında karadan karaya füzeler için kimyasal başlıkların da bulunduğu karmaşık silahlara sahip olduğunun yer aldığı bildirildi.
Radyo haberinde, bu "açık" istihbarata rağmen Savunma Bakanı Ehud Barak'ın, İsrail'in kuzey sınırında gerginliğin tırmanmasına hatta bir savaşa yol açmamak için halka gaz maskesi dağıtmayı reddettiği de belirtildi. Yediot Aharonot gazetesinde manşetten verilen haberde de, "Suriye hava savunması dünyanın en yoğunu" denilirken, Suriye'nin eşi benzeri görülmemiş bir silahlanma yarışına girdiği ve karmaşık karadan havaya Rus füzelerine sahip olduğu belirtildi. Olmert, temmuz sonunda İsrail ile komşuları arasında yakın dönemde silahlı çatışma olasılığı görünmediğini açıklamış, "Yaz ya da sonbahar aylarının çok ısınmayacağını içtenlikle düşünüyorum" demişti. Olmert, başta Suriye ile olmak üzere Arap komşularıyla müzakerelere yeniden başlamaya hazır olduğunu da açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious