Suriye Devlet Başkanı Esad Rusya'da

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Son dönemde yurt dışı ziyaretlerini yoğunlaştıran Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ardandan Rusya'ya geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Esad ile Putin'in görüşmesinde ikili ilişkilerin yanı sıra Ortadoğu'daki gelişmelerin ele alınacağı ifade ediliyor. Esad'ın Moskova ziyareti Lübnan ve Filistin'de siyasi krizlerin yaşandığı bir dönem de gerçekleşmesi bakımından da önem taşıyor.

Esad'ın Rusya'ya gelişi öncesinde bir açıklama yapan Rusya Duma Meclis Başkan Yardımcısı Valentin Koptisov, Esad'ın Moskova'yı ziyaretinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. "Bu ziyaretle Suriye ve Rusya arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirecek" diyen Koptisov, Esad'ın ziyaretini Ortadoğu'daki krize çare bulmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.

Suriye ile Rusya arasındaki ilişkiler zamanın güçlüklerine rağmen etkilenmediğini ifade eden Koptisov, "Bu ilişkiler eskiden olduğu gibi hala devam etmektedir. Esad'ın Ocak 2005 yılında Moskova'ya yapmış olduğu ziyareti Rusya ve Suriye için bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Bunun sonucunda birçok önemli anlaşmalara imza atıldı. Esad'ın dış politikasında Rusya ile ilişkiler öncelikli yer alıyor." şeklinde konuştu.

Ortadoğu'daki barışın sağlanmasında Rusya ile Suriye'nin görüşlerinin mutabık olduğunu kaydeden Koptisov, "Ortadoğu'daki duruma bakıldığında Beşşar Esad'ın liderliğindeki Suriye'nin tutumu ve Suriye'nin Ortadoğu'daki sorunları siyasi yollarla halledilmesi fikrini Rusya tam destek veriyor." dedi. Koptisov, ayrıca ABD'nin Suriye'ye karşı takındığı tavrı adaletsiz olarak niteleyerek kınadı.

"ORTADOĞU'DA SURİYESİZ BİR BARIŞ OLAMAZ"

ABD'nin Irak'a saldırdığı gece Şam'da olduğunu ifade eden Koptisov, "Biliyorum ki Suriye o gece ABD'yi Irak'ın içişlerine karışmamakla uyardı. Ancak ABD bu uyarılara kulak vermedi. Geçen zaman Suriye'nin doğru tutumunu ortaya çıkardı. Ortadoğu'da Suriyesiz bir barış olamaz." diye ekledi.

Esad'ın Moskova ziyareti Lübnan ve Filistin'de siyasi krizlerin yaşandığı bir dönem de gerçekleşmesi bakımından da önem taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious