Suriye hava sahasına giren İsrail uçaklarının sırrı çözüldü

Suriye hava sahasına giren İsrail uçaklarının sırrı çözüldü.7611
  • Giriş : 17.09.2007 / 11:58:00
  • Güncelleme : 17.09.2007 / 12:02:52

Suriye hava sahasına giren İsrail uçaklarının Fırat Nehri üzerindeki araştırma merkezini ortadan kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

6 Eylül'de Suriye hava sahasına giren bomba yüklü İsrail savaş uçaklarının Fırat Nehri üzerindeki araştırma merkezini tamamen ortadan kaldırdığı iddia edildi.

İngiliz Guardian gazetesi İsrail savaş uçaklarının 6 Eylül'de Suriye hava sahasına girmesiyle ilgili olarak, “Sızan haberler doğruysa bu son saldırı İsrail’in 1981 yılında Saddam Hüseyin’in nükleer reaktörlerini tahrip ettiği büyük hava saldırısının ardından en cüretkar olanı” diye yazdı.

Gazete Kudüs kaynaklı haberine göre, 8 İsrail F-15 uçağının 6 Eylül'de günün ilk saatlerinde Suriye hava sahasına girdiğini ve Fırat Nehri üzerindeki araştırma merkezini tamamen ortadan kaldırdığını belirtildi. İsrail istihbaratının, geçmişte Suriye'ye füze teknolojisi sağlayan Kuzey Kore'nin son aylarda Suriye'ye nükleer malzemeler sevketmeye başladığına inandığını kaydedilerek, İsrail'in bu konuda hiç konuşmadığını yazılıyor.

Haberde, yönetiminine bu olay ile ilgili olarak yorum yapmaktan kaçındığı yer alırken, Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates'in, Kuzey Kore ve Suriye arasında eğer böylesi ilişki varsa bu konunun ciddi bir sorun yaratacağını belirttiği yazıyor. Suriye'nin Washington Büyükelçisi de, Amerikan Newsweek dergisine açıklama yaparak, İsrail uçaklarının Suriye'de Kuzey Kore ile işbirliği halinde yapılan nükleer tesisi vurduğuna yönelik Batı basınında çıkan haberleri yalanladı. Büyükelçi, “Suriye'de, Kuzey Kore işbirliğiyle geliştirilen herhangi bir nükleer tesis yok” dedi.

İsrail basınında ise, konuyla ilgili yabancı kaynaklardan gelen haberler devam ederken, Ordu Radyosu'nda söyleşiye katılan Haaretz gazetesi yazarlarından Akiva Eldar, medyaya bu konuda gayriresmi çok çeşitli bilgiler aktığını, yayın yasağı nedeniyle bunları yayımlamadıklarını söyledi.

İsrail basını ayrıca, İngiliz Observer gazetesinin iddiasına yer verildi. Suriye hava sahasında 8 kadar İsrail F-15 ve F-16 uçağı uçtuğunun iddia edildiği haberde, uçakların ‘Maverick füzeleri’ ve ‘500 ib’ bombaları taşıdığı kaydedildi. Haberde, çok yüksekte seyreden savaş uçakları arasında bir de elektronik keşif uçağı bulunduğu yazıldı. Gazete, Suriye'ye yönelik ’baskının’, İran’ın nükleer tesisleri için yapılacak operasyonun ‘provası’ olduğunu da iddia etti.

İsrail konuyla ilgili sessziliğini korurken, Suriye önceki hafta İsrail uçaklarının hava sahasını ihlal ettiği yolundaki iddialarını Birleşmiş Milletler’e taşıyıp resmi olarak şikâyette bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious