'Suriye ile Arap dünyasına açılıyoruz'

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Suriye'de yaptıkları görüşmelerin ve birlikte çalışmaların son derece faydalı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İş adamı heyeti ve AK Parti Kilis Milletvekili Hasan Kara ile birlikte Suriye'deki temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönen Devlet Bakanı Şener'i, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda, Kilis Valisi Nevzat Turhan, Vali Yardımcısı Alparslan Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Mürsel Şahin, Emniyet Müdürü Atalay Sönmez ve diğer ilgililer karşıladı.

Bakan Şener, daha sonra Kilis Valisi Nevzat Turhan'ı makamında ziyaret etti.
Şener, yaptığı konuşmada, salı günü akşamdan itibaren Suriye'ye geçtiklerini ve bugün Suriye programlarını tamamladıklarını ifade ederek, değişik kamu kuruluşlarının başkanları ve müsteşarlarının bulunduğu kalabalık bir heyetle ekonomik, ticaret, bankacılık, SPK, bölgesel işbirliği alanında yoğun görüşmeler yaptıklarını söyledi.
Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve sonra Başbakan ile ikili görüşmeler yaptığını, daha sonra kendisini davet eden Başbakan Yardımcısı Abdullah El Dardari ve heyetlerin de kendileri arasında görüştüğünü anlatan Bakan Şener, ayrıca Suriye Maliye Bakanı, Ekonomi ve Ticaret Bakanı ile görüşmeleri olduğunu ifade etti.

Abdüllatif Şener, Şam Ticaret ve Sanayi Odası, Halep Ticaret ve Sanayi Odası ile toplantılar yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:
“Bu görüşmelerin özünde ekonomik ilişkiler vardır. Özellikle 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Serbest Ticaret Anlaşması nedeniyle, bu anlaşmanın yürürlüğe girmesinin arifesinde bu çok yönle ilişkilerin ve müzakerelerin gerekli olduğu kanaatine ulaştık ve iki taraf açısından da faydalı olmuştur.”
Gaziantep-Kilis-Halep illeri arasında Bölgeler Arası İşbirliği Projesi oluşturduklarını hatırlatan Bakan Şener, bu üç şehrin bölgesel kalkınma ile ilgili yeni bir dinamiği yakalayacağını vurguladı.

-“REFAH DÜZEYİ ARTACAK”-

Şener, şunları kaydetti:
“Halep ile birlikte oluşturduğumuz bölgesel işbirliğinin özü, bizim kalkınma ajanslarında ortaya koyduğumuz dinamiğin benzeridir. Nedir, 20 milyon dolar civarında bir kaynak oluşturulmuştur. Bu kaynak Suriye ve Türkiye tarafında, Halep ve Kilis, Gaziantep illerinde kullanılacaktır. Bu parayı bu illerdeki belediyeler, sivil toplum kuruluşları, KOBİ'ler, iş adamları ve tüm vatandaşlar kullanacaktır. Nasıl kullanacaktır? Proje hazırlayacaklar.”

Bu projenin, bir kentin ileri gitmesinin ancak o kentte yaşayan insanlarla mümkün olacağını gösteren proje olduğunu dile getiren Şener, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün meşhur bir sözü vardır, (Milleti kurtaracak olan milletin kendi iradesidir, kendi azim ve kararlılığıdır). O halde Kilis'i ayağa kaldıracak olan Kilislilerin azim ve kararlılığıdır” diye konuştu.
Abdüllatif Şener, bu sayede kentte refah düzeyinin artacağını söyledi.

GAP'ta 3 tane kalkınma ajansları kurulacağını belirten Şener, bu ajansların yerel kaynakları kullanacaklarını, devletin merkezi bütçesine ajanslar için para konulacağını ve 2007 yılı için 200 trilyon liranın kurulacak ajanslar için merkezi bütçeye konduğunu, AB bütçesinden de ajansların kullanması için fonlar temin edileceğini anlattı.
Şener, “Hem Kilis-Gaziantep ve Halep Bölgeler Arası İşbirliği Projesi kapsamında, hem de bizim kalkınma ajanslarımız kapsamında yöresine fayda sağlamak için enerjisini ortaya koyacaklara kaynak temin etmiş oluyoruz. Bu, toplumu dinamik hale getirmek için önemli projedir” diye konuştu.

-TÜRKİYE-SURİYE İŞBİRLİĞİ-

Devlet Bakanı Şener, Suriye-Türkiye arasındaki işbirliğinin faydalı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Suriye, diğer Arap ülkeleriyle de serbest ticaret anlaşması yapmıştır. Böylece Türkiye, Suriye ile yaptığı serbest ticaret anlaşması vasıtasıyla tüm Arap dünyasının pazarlarına ulaşma imkanına kavuşmuştur. Zaten bizim hükümet olarak temel stratejimiz sadece 70 milyon insanın talebini karşılamaya yönelik üretim yapmak değildir. Sanayimizi 70 milyonluk talebe göre değil 6,5 milyarlık tüm dünya talebine göre iş yapar hale getirmeye çalışıyoruz. Bölgesel işbirlikleri de bunu sağlamada bir adımdır, bir başlangıçtır. Tüm bu iki taraf arasındaki ilişkilerin boyutları ve düzeyini belirlemek üzere yaptığımız Suriye'deki temaslar, görüşmeler, birlikte çalışmalar son derece faydalı olmuştur. Umut ediyorum ki, Türkiye açısından da bu çalışmalar meyvelerini verecektir, faydalı olacaktır.”

-“BEN KARETECİYİM. BENİ KİMSE TEHDİT EDEMEZ”-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şener, AB konusunda yaşanan son gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, “O konuda gerekli açıklamaları yaptılar. Süreci takip ediyoruz” dedi.

Şener, gazetecilerin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'ye tehditler geldiğini belirterek, “Bu türlü tehditler sizlere de ulaşıyor mu?” sorusuna karşılık, ”Ben kareteciyim. Beni kimse tehdit edemez” diye esprili yanıt verdi.
Bakan Şener, Anadolu Yaklaşımı'na ilişkin kanun tasarısını Meclis'e gönderdiklerini anımsatarak, yasallaşarak yürürlüğe gireceğini kaydetti

Kilis Valisi Nevzat Turhan da konuşmasında, Kilis'te üniversite kurulmasını arzu ettiklerini ifade etti, Öncupınar Sınır Kapısının fiziki ve altyapı noksanlarının giderilmesini, Çobanbey istasyonunun açılmasını, kentin sulama ve içme suyu ihtiyacının karşılanması için Afrin barajının bir an önce tamamlanmasını, Organize Sanayi Bölgesi'nin genişletilen kısmının kamulaştırılması için ödenek istedi.

Daha sonra Kilis Belediye Başkanı Abdi Bulut'u ziyaret eden Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, AK Parti İl Başkanı Ahmet Salih Dal'ı da ziyaret ederek partililerle görüştü. Partililer, Bakan Şener'e, saten üzerine işlemeli bir Kilis yorganı hediye etti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious