Suriye ile ilişkilerde yeni dönem

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Suriye-Türkiye arasında kuvvetli barış rüzgarları esiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

F.Bahçe'nin dün Suriye'nin, Al İttihad takımıyla Suriye Olimpiyat Stadı'nda oynadığı karşılamada yaşanan sıcak dostluk tablolarının iki ülke halkı arasında memnuniyet uyandırdı.

Erdoğan'ın ziyareti sırasında yıllardır taraflar arasında sorunolan sınıra üç baraj yapılması kararı alındığı ve iki ülkenin buradan elde edeceği elektrik ve suyu paylaşacağı belirtildi.

Öte yandan bu haberlerle birlikte Hatay sınırında iki ülke güvenlik güçlerinin ortak operasyonunda PKK'nın Suriye sorumlusunun yakalandığı bildirildi.

TÜRKİYE İLE SURİYE SINIRDA ORTAK BARAJ YAPACAK

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye ile Suriye'nin sınırda ortak bir baraj yapılması konusunda anlaştığını ve ayrıntıların Mayıs ayında kararlaştırılacağını söyledi.

Güler, Elektrik Üretim A.Ş ile Park Teknik Elektrik Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasındaki Afşin Elbistan Çöllolar Kömür Sahası İşletme sözleşmesi imza töreni öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlarken, söz konusu barajın yapımına ilişkin konunun dünkü Suriye ziyareti sırasında ele alındığını bildirdi.

Barajda Türkiye ve Suriye'nin eşit hisselere sahip olacağını belirten Güler, "Baraj tam sınırda olacak; su iki tarafta da eşit miktarda tutulacak... Yer seçimi konusunda iki tarafın da önerileri var, değerlendireceğiz" dedi.

Güler, söz konusu barajın bir dostluk projesi olduğunu vurgulayarak, "Suyun kullanımıyla ilgili önemli adımlar attık. Şu anda topografik değerlendirmeler yapılıyor. Suriye'den ve Türkiye'den teknik elemanlar gelecek ay bu konuları ele alacak" diye konuştu.

Güler, bir başka soru üzerine, bu hafta Mısır'a gideceğini ve orada Mısır, Suriye, Türkiye'den ilgili bakanlar olarak bir araya geleceklerini, Arap doğalgazının Türkiye'ye getirilmesi için tamamlanması gereken doğalgaz boru hattı konusunun ele alınacağını bildirdi.

KİT ÜRÜNLERİNE ZAM

IMF ile altıncı gözden geçirme çalışmaları çerçevesinde enerji KİT'lerinin ürünlerine zam yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, Güler, "Bu KİT'lerin açığı yok. Şu anda KİT'ler görev zararı ilan etmeden kendi yatırımlarını yapıyor, işletmelerini sürdürüyor. KİT'lerin yatırımlarında kesinti ya da (ürünlerine) zam olmayacak" dedi.

PKK'NIN SURİYE SORUMLUSU YAKALANDI

Hatay'ın parelinde bulunan Suriye topraklarında iki ülkenin ortaklaşa düzenlediği operasyonda PKK'nın Suriye sorumlusu 'Cudi' kod adlı Sadık Aslan yakalandı.

Aslan'ın, Türk güvenlik güçleri ile Suriye güvenlik güçlerinin yürüttüğü ortak operasyon sonucu çok sayıda mühimmat ve 6 arkadaşı ile birlikte yakalandığı bildirildi. 5 ay önce Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinde yakalanan PKK'nın Suriye lojistik sorumlusu 'Mazlum-Hacı' kod adlı Mustafa Taş'ın Hatay cezaevinden özel izinle çıkartılarak Suriye'deki operasyona götürüldüğü ve onun verdiği bilgiler çerçevesinde nokta operasyonların yapıldığı öğrenildi.

Türkiye- Suriye Güvenlik Komisyonu ile yapılan gizli toplantıya Türkiye'den istihbarat ve terör konusunda uzman yetkililer ile Halep Siyasi Güvenlik Bürosu Başkanı Albay Nasır El Ali, Siyasi Güvenlik Bürosu Subayı Yarbay Halil El Molla'nın katıldığı bildirildi

Türkiye'de silahlı ve siyasi faaliyetlerde bulunan Mustafa Taş'ın güvenlik güçlerine örgüt hakkında önemli bilgiler verdiği kaydedildi.

Bu bilgiler içerisinde örgütün askeri kanat sorumlusu Suriyeli 'Bahoz' kod adlı Fehman Hüseyin, 29 yaşındaki Mustafa Taş'a Hatay'ın Amanos Dağları'na aktarımı sağlamak üzere Suriye'de siyasi alanda faaliyet göstermesini önermesi de yer alıyor. Amanos Dağları'na geçişi gece Halep üzerinden Afrin kasabasının Firfirik Köyü'nün üst tarafından yaptıklarını güvenlik güçlerine anlatan Taş, geçtiğimiz günlerde Hatay'ın Hassa ilçesinde ele geçirilen 10 kilo C-4 patlayıcını Amanos dağlarına göndermeye çalıştıklarını açıklamış.Kuzey Irak'tan gelen 6 kişilik grubu dikkat çekmemesi için Suriye askerinin giydiği elbiselerle Hatay'ın Hassa İlçesi üzerinden Amanoslar'a 10 kilo C-4 patlayıcı ile gönderdiklerini güvenlik güçlerine anlatan Taş, ayrıca Türkiye metropollerinde eylem yapmak üzere 6 bombacıyı Hatay üzerinden Türkiye'ye geçirdiklerini aktarmış.

Bu arada PKK'nın İran'dan Türkiye'ye yapılan girişler sıkıntılı olduğu için son dönemlerde Suriye sınırı kullanıldıkları bilgilerini de veren Taş'ın patlayıcıların geçisiyle ilgili irtibatların internet üzerinden sağlandığını bildirdiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious