“Suriye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz”

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Resmi bir ziyaret için kalabalık bir heyetle Suriye'ye çıkartma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener "Suriye ile her alandaki ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, bu gün ilk olarak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından kabul edildi. Türk heyetini sıcak bir şekilde karşılayan Esad, Şener ve beraberindekileri Suriye'de görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Yapılan ikili görüşmede iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel meseleler değerlendirildi. Şener, Esad ile görüşmesinin ardından Suriye Başbakanı Naji Otri ile bir araya geldi. Basın mensuplarının kısa bir görüntü alınmasına izin verilen görüşme ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Yoğun bir program takip eden Türk heyeti, daha sonra Suriye işadamları ile heyetler arası görüşmeye geçti. Türk heyetine Bakan Şener yönetirken Suriye heyetine Suriye'nin Yatırımlardan Sorumlu ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Derdariy başkanlık etti.

Yapılan görüşmelerde karşılıklı ticaret, gümrük, ekonomi yatırımların artırılması ele alındı. Yapılan görüşmede bir konuşma yapan Bakan Şener, Türkiye ile Suriye arasında son dönemde gelişen ikili ilişkilere değindi. Şener, "Suriye ile her alandaki ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Mevcut ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri daha iyi seviyeye getirmek amacındayız. Buraya kalabalık bir işadamları heyeti ile geldik. Suriye ile yapacağımız çok şeyler olduğuna inanıyorum. Özellikle imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasındaki ticaret hacmi çok daha ileri seviyeye geleceği inancındayız." ifadelerini kullandı.

Suriye heyetine başkanlık eden Derdariy ise, iki ülke arasında derin dostluk bağlarının bulunduğunu ifade ederek, "Suriye ve Türkiye iki komşu ve dost ülkedir. Siyasi alanda gelişen ilişkileri, ekonomik, ticari ve kültürel boyutlarda da artırmak amacındayız. Türk heyetini kendilerini yabancı bir ülkede saymasınlar Suriye onların ikinci bir vatanıdır." diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardandan heyetler arası görüşmelere geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious