Suriye ile ticarette yeni dönem

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Güneydoğu İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, “yılbaşında yürürlüğe girecek Serbest Ticaret Anlaşması ile Suriye ile ticaretimizde yeni bir dönem başlayacak” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anlaşmanın temel hedefinin Türkiye ile Suriye arasında ticaretin geliştirilmesi olduğunu ifade eden Çıkmaz, “Suriye ile ticarette son yıllarda önemli gelişme sağladık. Serbest Ticaret Anlaşması bu gelişmeyi daha ileri noktalara taşımamızı sağlayacak” diye konuştu.

Çıkmaz, bu yılın 11 ayında Suriye'ye Gaziantep ve bölge illerinden 63 milyon 404 bin dolarlık ihracat yapıldığını, ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71 artış gösterdiğine dikkati çekti.
İhracattaki yüzde 71'lik artışın doğru yolda olduklarının göstergesi olduğunu ifade eden Çıkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye bizim komşumuz. Suriye ile önemli akrabalık ilişkilerimiz var. Bayramlarda yüzlerce akraba aile, karşılıklı ziyaretler yapıyor. Son yıllarda Suriye ile yalnız ticari değil, sosyal ve kültürel alanlarda da işbirliği hızla gelişiyor. Suriye ile ekonomilerimiz de büyük benzerlikler taşıyor ve biz bu ülkeyle ticari anlamda aynı dili konuşuyoruz. Serbest Ticaret Anlaşmasının yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2007'den itibaren Suriye ile daha fazla ticaret yapabileceğiz. Çünkü bu anlaşma Türkiye ili Suriye arasındaki dış ticaret potansiyelini önemli ölçüde artırıyor, sağladıkları kolaylıklarla ticareti daha cazip hale getiriyor. Anlaşmadan en verimli şekilde yararlanarak Suriye ile ticaretimizi geliştirme çabası içinde olacağız.”

İHRACATÇILARI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Çıkmaz, Türkiye Cumhuriyeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti arasında Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Ortaklık Anlaşması'na ilişkin ihracatçıları bilgilendireceklerini ifade etti.

Çıkmaz, şöyle konuştu: “Anlaşma Türkiye ili Suriye arasındaki ekonomik işbirliğinin arttırılması ve güçlendirilmesi, mal ticaretindeki kısıtlamaların kaldırılması, her iki ülkede uygun rekabet koşullarının yaratılması ve tarafların üçüncü ülke piyasalarındaki ticaret ve işbirliğinin geliştirilmesini hedefliyor. Anlaşma, sanayi ürünlerindeki gümrük vergileri, miktar kısıtlamaları ve eş etkili vergi ve önlemlerin kaldırılması başta olmak üzere, tarım ürünlerindeki taviz değişimi ve menşe kurallarına ilişkin düzenlemeler içeriyor. Anlaşma, sanayi ürünleri ile seçilmiş bir kısım tarım ürününde pazara giriş imkanları ve kolaylıklar sağlıyor.”

Çıkmaz, anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle sağlanacak pazara giriş avantajları ve genel olarak Suriye pazarı ve iş imkanları konusunda Suriye ile iş yapmakta olan ya da yapmak isteyen ihracatçıları bilgilendirmek için seminer düzenlendiğini açıkladı.

Seminerin 22 Aralık 2006 Cuma günü saat 9.30'da GAİB merkez binası toplantı salonunda yapılacağını belirten Çıkmaz, seminere katılanların Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği (AB) Genel Müdürlüğü ve Gümrükler Müsteşarlığı uzmanları tarafından bilgilendirileceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious