Suriye İsrail saldırısından korkuyor

Suriye İsrail saldırısından korkuyor.8453
  • Giriş : 02.04.2008 / 13:24:00

Suriye ordusu alarma geçti, yedekler askerlere çağrıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail ile Suriye arasında, barış görüşmeleri yapılması konusunda karşılıklı mesajlara ve şartlara bağlı olsa da barış görüşmelerine niyetli olunduğu açıklamalarına karşın "savaş" ihtimali göz ardı edilmiyor. Suriye'nin geniş çaplı bir İsrail saldırısına karşı hazırlık yaptığı bildirildi.

Londra'da Arapça yayımlanan El Kuds El Arabi gazetesi, Şam'daki kaynaklara dayanarak, Suriye'nin, geniş çaplı bir İsrail saldırısına karşı hazırlık yaptığını duyurdu.

Gazetenin haberi, İsrail basınında da geniş yer buldu. Gazeteye açıklama yapan, ancak kimliği verilmeyen kaynaklar, Suriye'nin, İsrail ordusunun kuzey sınırı boyunca hareketlerini büyük dikkatle takip ettiklerini ifade ettiler. Gazeteye göre, Şam ayrıca İsrail basınındaki İsrail Silahlı Kuvvetleri yetkililerince atfen verilen haberleri ve açıklamaları da izliyor.

Şam'daki kaynaklara göre, Suriye yedekleri de muhtemel İsrail saldırısına karşı hazırlıklı olmak amacıyla askere çağırdı ve Suriye ordusu, geniş çaplı askeri tatbikatlar yürütüyor.

Suriye'nin bir taraftan askeri hazırlıkları yaparken, diğer taraftan İsrail güçlerinin, bir başka ülkenin sınırından topraklarına girebileceği korkusuyla ülkedeki alarm düzeyini de yükselttiği belirtildi. Bu başka ülke olarak Lübnan'a atıfta bulunuldu.

Geçen haftalar boyunca, Suriye'nin 3 zırhlı tümeninin, özel kuvvetlerinin ve 9 mekanize piyade tümeninin Lübnan'ın Bekaa vadisi karşısına konuşlandığı, Suriyeli yetkililerin, bir kara harekatının bu bölgede olabileceği tahminini yaptıkları da haber verildi.

Öte yandan, İsrailli askeri istihbaratçılar, Hizbullah'ın, kendisini saklamak amacıyla bir diğer milis örgütünün yardımıyla İsrail'in kuzeyine saldırı düzenleyebileceği görüşünü dile getirdiler. İsrail parlamentosunun (Knesset) Dışişleri ve Savunma Komisyonunun basına kapalı toplantısında milletvekillerine bilgi veren askeri istihbaratçılar, Hizbullah içinde büyük hareketlilik olduğunu belirlediklerini anlatırken, Hizbullah'ın her düzeyde kuvvetlendiğini, sistemlerinin ve birliklerinin geliştirildiğini ve çok miktarda silah, orta ve uzun menzilli füze aldığını kaydettiler.

Hizbullah'ın İsrail'e karşı bir operasyon sonucunda çıkabilecek bir çatışmaya karşı kendisini hazırladığı belirtilirken, aynı istihbaratçılar, milletvekillerine, "Hizbullah'ın, kuzeyde bir başka örgüt vasıtasıyla saldırıda bulunabileceği ihtimalini yok saymadıklarını" dile getirdiler.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı Dan Harel de diğer bazı komutanlarla birlikte dün kuzey sınırı boyunca teftişlerde bulunmuştu. Barak, Hizbullah'a İsrail ile silahlı çatışmadan kaçınması tavsiyesinde bulunurken, "İsrail ordusunun askerleri, Lübnan ile sınırın öteki tarafında olan bitenleri gözlüyor. Hiç kimsenin, bölgedeki hangi ülkenin en güçlü ülke olduğunu İsrail ile test etmesini tavsiye etmem" demiş; Knesset Dışişleri ve Savunma Komisyonunda Hizbullah'ın İran'ın yardımıyla silahlanmaya devam ettiğini söylemişti.

-İSRAİL'DE SEFERBERLİK TATBİKATI-

Öte yandan, bugün toplanan İsrail ulusal güvenlik kabinesi de İsrail'e füze saldırısı varsayımına göre geniş çaplı seferberlik tatbikatı yapılmasına onay verdi.

Buna göre, önümüzdeki hafta yapılması öngörülen tatbikat çerçevesinde hükümet ve yerel yönetimlerin kriz merkezleri aktif hale getirilecek, ilk yardım birimleri de hazırlıklara katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious