Suriye kapakları kapatınca Asi nehri kurudu

Suriye kapakları kapatınca Asi nehri kurudu.47997
  • Giriş : 20.04.2008 / 17:24:00

Suriye'nin Asi Nehri üzerinde kurduğu 7 barajın kapaklarını kapattığı için Hatay sınırlarından geçen nehir kurudu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Asi Nehri'nin kuruması Amik Ovası çiftçisini vurdu.

Lübnan dağlarında doğan Asi Nehri, Suriye topraklarından geçerek, Hatay'ın Hacıpaşa mevkiinde Türkiye'ye ulaşıyor. Hatay'ın Samandağ ilçesinden Akdeniz'e dökülen Asi Nehri kuruduğu için denize de ulaşamıyor. 380 kilometre uzunluğundaki Asi'nin 100 kilometrelik bölümü Türkiye topraklarından geçiyor. Nehrin 22 kilometrelik bölümü ise Türkiye ile Suriye'nin ortak sınırını oluşturuyor. Asi Nehri'nin yıllık su miktarı ise 1,2 milyar metreküp.

Yaz gelmeden kuruyan Asi Nehri Amik Ovası'ndaki çiftçilerini kara kara düşündürüyor. Nehrin kuruması ile insanlar yürüyerek karşıdan karşıya geçebildiği gibi kimileri de kuruyan Asi Nehir yatağında tarım bile yapıyor. Yöre çiftçilerinden Mehmet Şeritoğlu, kışın Suriye'nin Asi Nehri'ndeki barajlarının kapaklarını açmasıyla Amik Ovası'nın göle, yazın ise çöle dönüştüğünü söyledi. Şeritoğlu, nehrin kurumasıyla birlikte sebze ekili alanını traktörün arkasına bağladığı tankerlerle sulamaya çalıştığını belirtti. Şeritoğlu, kurumanın önüne geçilmesi için Türk hükümetinin Suriyeli yetkililerle temasa geçmesini istiyor. Binlerce çiftçinin kışın kurak geçmesiyle etkilendiğini hatırlatan Şeritoğlu, yaz ayı başlamadan Suriye'nin baraj kapaklarını kapatması ile nehirden su alamadıklarından yakındı.

400 dönüm arazi de Amik Ovasında çiftçilik yapan Bülen Eryetim ve ailesi de aynı dertten muzdarip olduğunu söylüyor. Eryetim ailesi Asi Nehri'nin kimi yerlerine bent atarak küçük göletlerde toplamaya çalıştıkları suyla arazilerini sulamaya çalıştıklarını anlattı. Bu yöntemle 400 dönüm arazilerinden ancak 50 dönümünü sulayabildiklerini dile getiren Eryetim, bu sıkıntıyı her sene yaşadıklarını, ancak bugüne kadar hiçbir çözüm üretilmediğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious