Suriye korkmaya başladı

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Suriyeliler, yanı başlarındaki savaştan çok tedirgin

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suriye’nin başkenti Şam’da herkes savaşı konuşuyor. Başkentte Hizbullah’a destek gösterileri geniş katılımlı değil, ancak etkili.

22 yaşındaki hukuk fakültesi öğrencisi Sobhi, Lübnan’da olanların kendi ülkesine de sıçramasından endişeli.

’Kanımızla, canımızla yanındayız Lübnan’ yazılı pankart taşıyan Sobhi, "sanki biz de savaşta gibiyiz. Savaş geliyor ve biz ne olacağımızı bilmiyoruz" diyor.

Eski Şam’daki bir kafede oturan genç kızlar da, "Batı, Hizbullah’ın İsrail askerini kaçırmasını bize baskı uygulamak için bir bahane olarak kullanıyor. Biz uzun bir süredir ABD ve Batı’nın hedefindeyiz. Ortalığı karıştırarak bize saldırmak için bir mazeret yaratmaya çalışıyorlar" diyor.

Halk barış istediğini söylüyor, ancak herkes barış için bazen çok yüksek bedeller ödendiğinin farkında.

Başkent Şam’da, herkes Hizbullah’ı desteklese de, İsrail saldırılarının bu desteği artırması öngörülüyor.

Lübnan sınırında tansiyon yüksek

Tansiyon, Suriye-Lübnan sınırında daha da yüksek. Pekçokları için tek çıkış yolu sınır kapıları. Suriyeliler, Lübnan’dan Suriye’ye geçip şiddetten, savaştan kaçıyor.

Buradakilerin çoğu Lübnan’da işçi olarak çalışan yoksul Suriyeliler. Sahip oldukları herşeyi başlarının üzerinde taşıyarak eve doğru yola koyuluyorlar.

Yetkililer, son birkaç günde yüzbinlerce insanın sınır kapılarından geçtiğini söylüyor. Buralardan her geçen, şiddetin acılı görüntülerini de yanında götürüyor.

Halkın çoğu Lübnan’dan kaçarken, Lübnan’a girmeye çalışanlar da var. Suriye’ye geçen Lübnanlılar için yolun bundan sonrası bilinmezlerle dolu. Onları Suriye’de hem destek, hem de korku bekliyor.

Diplomasi trafiği sürüyor

Ortadoğu’da şiddet sürerken, BM Genel Sekreti Kofi Annan, Lübnan’da daha büyük ve daha fazla yetkiye sahip bir uluslararası kuvvet konuşlandırılması yolundaki çağrısını tekrarladı.

İsrail de, uluslararası kuvvet konusunda açılım sinyali verdi. Lübnan’da halihazırda 2 bin askerden oluşan bir Birleşmiş Milletler kuvveti bulunuyor.

Ancak bu bir ’gözlem gücü’ ve şiddeti önlemekte yetersiz. Annan’ın oluşturulmasını teklif ettiği uluslararası ’istikrar’ gücünün, bu kuvvetten daha geniş yetkilere sahip olması planlanıyor.

İsrail, şimdiye kadar, Güney Lübnan’ın kontrolünden Lübnan hükümetini sorumlu tutuyor ve bölgede yeni bir uluslararası kuvvet konuşlandırılmasına karşı çıkıyordu.

Ancak bugün İsrail’den de bir açılım sinyali geldi. Birleşmiş Milletler temsilcisi ile görüşen İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Güney Lübnan’da, geçici bir uluslararası gücün konuşlandırılması teklifini değerlendirebileceklerini söyledi.

Bölgede uluslararası kuvvet konuşlandırılması G-8 zirvesinde de gündeme gelmiş, İtalya, Almanya ve Rusya teklife sıcak baktıklarını açıklamışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious