Suriye Lübnan'a konuşlandı

Suriye Lübnan'a konuşlandı.13457
  • Giriş : 30.10.2008 / 22:21:00

Lübnanlı bir askeri yetkili, Suriye'nin, kaçakçılıkla mücadele etmek ve aranan kişilerin kaçışını engellemek amacıyla Lübnan'ın doğu sınırına asker konuşlandırdığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adının açıklanmasını istemeyen askeri yetkili, AFP'ye yaptığı açıklamada, “Suriye, tıpkı eylül ayında kuzey sınırına yaptığı gibi, Lübnan'ın doğu sınırına da birlik konuşlandırdı” dedi.

Askeri yetkili, Suriye ve Lübnan ordularının bu konuda koordinasyon durumunda olduklarını da kaydetti.

Yerel bir yetkili de, 3 bin kadar ağır silah ve zırhlı teçhizatla donatılmış Suriyeli askerin, doğudaki Lübnan köyü Ersal'in karşısına konuşlandıklarını bildirdi.

Lübnan ordusu, eylül ayında kuzey sınırındaki bölgeye Suriyeli özel güçlere bağlı 10 bin kadar askerin konuşlandığını duyurmuş, parlamentodaki Suriye karşıtı çoğunluk da bu durumu, “Suriye güçlerinin Lübnan'a geri dönüş bahanesi” olarak algıladıklarını açıklamıştı. Bunun üzerine Lübnan Devlet Başkanı Mişel Süleyman, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile irtibata geçmiş ve “bu girişimin, bir süredir kaçakçılıkla mücadele etmek için Suriyeli yetkililerin aldığı önlemler dahilinde yer alıp almadığını” sormuştu.

Lübnan'ın eski hamisi Suriye, 2005'te, yaklaşık 30 yıldır Lübnan'da bulunan birliklerini çekmek zorunda kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*