Suriye sokaklarında Harbiye Marşı çalınıyor

Suriye sokaklarında Harbiye Marşı çalınıyor.20909
  • Giriş : 08.05.2008 / 22:39:00

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ı topraklarında barındırdığı için bir zamanlar savaşın eşiğine geldiğimiz Suriye’de artık, Türk bayrakları sallanıyor ‘’Harbiye Marşı’’ çalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

“Gaziantep Kültür Günleri” çerçevesinde Suriye’nin önemli kenti Halep, Türk bayrakları ile donatıldı. Sokaklarda “10 Yıl Marşı” ve “Harbiye Marşı” çaldı.
Festivalin açılış gecesi ellerinde Türk bayrakları sallayan Suriye vatandaşları, Halep’te Türkiye rüzgarı estirdi. Gaziantep Belediyesi Bandosu ve mehter takımı “10 Yıl Marşı”, “Harbiye Marşı” ve “Türkler Geliyor” parçalarını çaldı. Halep halkının alkışları arasında süren etkinlikler sonrası, Gaziantep ve Halep de kardeş şehir oldu. “Kültürde Sınır Yoktur” düşüncesiyle yola çıkan proje kapsamında el sanatları, yemek ve müzik kültürlerini yeniden bir araya getirerek, her iki şehir halkını ortak noktalarda buluşturmak hedeflendi.

Halep'teki Gaziantep Kültür Günleri Festivali’nde düzenlenen panellerin yanı sıra, El Sanatları, Fotoğraf, Mozaik, Hat ve Tezhip sergileri, Gaziantep Kız Meslek Lisesi defilesi, Bursa Kılıç Kalkan Grubu gösterisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi TSM Korosu, Folklor Ekibi ve Bando takımı gösterileri ile Mehteran konseri de gerçekleşti.

Sanatçılar Sibel Can ve Ahmet Özhan konserleri yanında klasik gitarın önemli isimlerinden Ahmet Kanneci de bir konser verdi. Yürüyüşe Gaziantep ve Halep Belediye başkanları da katıldı. Bir zamanlar Osmanlı yönetiminde bulunan Halep’e 100 yıl sonra yeniden gelen Mehter Takımı da Halep’lilerin ilgi odağı oldu.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious