Suriye topraklarını geri isteyecek

Suriye topraklarını geri isteyecek.15876
  • Giriş : 03.06.2008 / 12:53:00

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İsrail'in, taraflar arasında olası bir barış anlaşması çerçevesinde, 1967 yılında işgal edilen tüm Suriye topraklarını geri vermeye hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Esad, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyareti sırasında El Halic gazetesine yaptığı açıklamada, geçen ay Türkiye'nin gözetiminde İsrail ile başlayan aracılı görüşmelerin bir sonraki aşamasında ABD'nin desteğinin gerekli olduğunu ifade ederek, "Şu aşamada (İsrail ile) herhangi bir şey üzerinde görüşmüyoruz. Gündemde olan, tüm toprakların geri verilmesidir" dedi.

Dolaylı müzakerelerde su, ilişkiler ve diğer konuları içeren ayrıntıların ele alınacağını belirten Esad, su konusunda başvurulması gereken uluslararası yasalar bulunduğunu, ancak bu sorunun çözümü karşılığında Suriye'nin 1967 sınırlarından ödün vermesi gibi bir durumun mümkün olmayacağını kaydetti.

Beşşar Esad, El Beyan gazetesinde yayımlanan açıklamasında da müzakerelerin başında olduklarını belirterek, daha sonraki aşamalarda özellikle İsrail ile özel bağları bulunan süper güç ABD'den olmak üzere uluslararası desteğe ihtiyaç duyulacağını söyledi.

ABD, İsrail ile Suriye arasında geçen ay Türkiye'nin aracılığıyla başlayan dolaylı görüşmelere karşı çıkmıyor, ancak Suriye'ye, "terörizmi desteklediği" yönündeki eleştirilerini sürdürüyor.

Suriye, İsrail'den Türkiye aracılığıyla, Golan Tepeleri'nden tamamıyla çekilme konusunda güvence aldıklarını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious