Suriye’de Türkçe bilmeyene iş yok!

Halep'teki otellerde Türkçe bilmeyeni işe almıyorlar...

Okan Müderrisoğlu’nun Suriye devlet başkanı Beşar Esad’la yaptığı söyleşi:

Vizelerin kalkmasından sonra iki ülke arasında neler yaşandı?

Bu yılın ilk üç ayında Türkiye’den Suriye’ye gidenlerin sayısında yüzde 80 artış oldu. Bu, bir gece ve üstü konaklamayı içeriyor. Günübirlik geliş- gidiş çok büyük. Kendi arkadaşlarımdan biliyorum. Eskiden kışın Avrupa’ya giderlerdi. Kış olmasına rağmen şimdi Türkiye’ye gelmişler. Hem bizde hem de başka Arap ülkelerinde Türkiye’ye duygusallık var. Suriyelilerin burada karşılaştıkları duygusal bağ, onları şaşırttı. Son 40 yılı düşünürseniz, bugünkü durumu daha iyi anlarsınız. Mesela Halep’teki otellerin hemen hepsinde Türkçe konuşuluyor. Türkçe bilmeyeni işe almıyorlar.

TRT Arapça kanalını izlediğinizi duyduk. Vakit ayırabiliyor musunuz?

Tesadüfen açtım. 10 dakika izledim. En çok ilgimi çeken tanıtımdı. Kahve tepsisi ile Şam dahil tüm Arap başkentlerini dolaşan görüntü hoşuma gitti. Bir baktım siyasi program başladı. Bir kız çıktı. ‘Allah Allah ben bunu tanıyorum’ dedim. Sonra hatırladım. Şam televizyonundan gitmiş. TRT Arapça’dan önce de Türk dizileri Arap ülkelerinde çok seyrediliyordu.

TÜRK DİZİLERİ ÇOK İZLENİYOR

Suriye bölgede etkin olmaya başladı. Bunu nasıl sağladınız?

Suriye’nin bölgesel politikalarında değişiklik olmadı. Batı, bizi daha iyi anlamaya başladı. İlk anlayanların başında Türkiye geldi. Batı bizi neden anladı? 2003’teki Irak savaşı öncesinde Türklerle birlikte bugünü söyledik. Hepsi doğru çıktı.

SABAH