Suriye'den ABD'ye diyalog teklifi

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Suriye yönetimi, Amerikan yönetimine Ortadoğu'daki tüm konuları kapsayan bir diyalog teklifinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suriye'nin devlete bağlı El Tahra gazetesinde yer alan editör imzalı yazıda "Suriye, Filistin, Golan Tepeleri, Irak, Lübnan ve Arap ülkelerini ilgilendiren tüm konuları kapsayan alanlarda ABD ile diyalog kurmak istiyor" denildi. Yazıda "Suriye, istisna olmaksızın tüm konularda ciddi ve derin bir diyalog kurmada ısrar ediyor" ifadesi kullanıldı. Yazıda "Eğer ABD ciddi olsaydı, bölgenin tüm problemlerini çözüme ulaşma amacıyla ele almayı isterdi, tüm sorular birbiriyle bağlantılı olurdu" diye devam edildi.

Bu aybaşlarında Washington yönetimi, Şam'daki maslahatgüzarı Michael Corbin'i, iki ülke arasındaki ilişkilerin donmuş olmasına rağmen Suriyeli yetkililerle Iraklı göçmen krizini çözmek için görüşmekle görevlendirmişti. Yetkililer ise bu görüşmenin, iki ülke ilişkilerinin gelişmesi konusunda bir adım sayılmayacağını belirtmişlerdi.

Gazetede yer alan yazıda da "ABD, sadece Suriye'deki Iraklılar konusunu öne çıkararak sadece sonuçları görüşmek istiyor, sebepleri görüşmek istemiyor" denildi.

Irak'ta devam eden işgal ve iç savaş, yaklaşık 2 milyon Iraklıyı göç etmeye zorlamıştı. Göç edenlerin yaklaşık 1 milyonu ise komşu ülke Suriye'ye gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious