Suriye'den birlik mesajı

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir günlük çalışma ziyareti çerçevesinde, Suriye Başbakanı Naci Otri ile biraraya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşmede, Suriye Başbakanı Otri, ülkesindeki yatırımlar hakkında Erdoğan'a bilgi verirken, ortak yatırım yapma önerisinde bulundu ve “Birlikte düşünelim birlikte yapalım” dedi.

“KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK”

Başbakan Erdoğan da 2007 yılı başında iki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın yürürlüğe gireceğini anımsatarak iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar doların altında olduğuna işaret etti.

Bu ticaret hacminin önce 2 milyar dolara çıkarılması gerektiğini dile getiren Erdoğan, bu hedef yakalandıktan sonra ticaret hacminin 4 milyar dolara çıkarılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Kaybedecek vaktimiz yok” diye konuştu.

TÜRK VATANDAŞLARININ SIKINTILARI

İki kardeş ülkenin, 850 kilometrelik sınır sahibi olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, iki halkın derin bağlarla bir birine bağlı olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Suriye Başbakanı Otri'den, Türk vatandaşlarının bu ülkeye girerken yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi talebinde bulundu.

ERDOĞAN-ESAT GÖRÜŞMESİ

Bu arada, Erdoğan, Esat görüşmesinde, bölgesel meselelerin, Irak'daki gelişmelerin, Lübnan'da yaşanan gelişmelerin ve İsrail-Filistin sorunun da ele alındığı öğrenildi. Bu konuda iki lider görüş alış verişinde bulundu.

Görüşmede, Irak ve Lübnan'da mezhep çatışmasın doğru giden tehlikeli tırmanışın önlenmesi için komşu ülkelerin işbirliği imkanları ele alındı ve yapıcı ne tür katkılar olabileceği üzerinde duruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious