Suriye'den Gül'e özet jet 'jest yasa'

Suriye'den Gül'e özet jet 'jest yasa'.19223
  • Giriş : 17.05.2009 / 05:00:00
  • Güncelleme : 16.05.2009 / 23:58:02

Suriye'de iktidar, Cumhurbaşkanı Gül'ün Suriye ziyareti öncesinde jest olsun diye Meclis’ten jet yasa geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Türkiye, Suriye'de bulunan Osmanlı ailesinin mezarlarının da içinde bulunduğu külliyeyi restore ettirecek.

Yasa ile restore edilmesi öngörülen Süleymaniye Külliyesi, ilginç bir öneme sahip bulunuyor. Süleymaniye Külliyesi'nde, son Osmanlı padişahı Vahdettin ve Osmanlı ailesi mensuplarının mezarları da yer alıyor. Saltanatın kaldırılmasına ilişkin kanunun çıkarılmasından 16 gün sonra ve 17 Kasım 1922'de, bir İngiliz gemisiyle İstanbul'dan kaçan Vahdettin, İtalya'nın San Remo kentinde 16 Mayıs 1926'da vefat etti.

Vahdettin'in cenazesi, damadı tarafından önce Beyrut'a, sonra da Suriye hükümetinin düzenlediği resmi törenle Şam'daki Süleymaniye Külliyesi'ne defnedildi. Mimar Sinan'ın “kalfalık dönemi eserim” dediği Süleymaniye Külliyesi'ndeki caminin yanındaki bahçede Osmanlı ailesinden Seniha ve Hatice Sultan'ın mezarları da yer alıyor.

Yasa uyarınca, Şam'daki Türk eserleri arasında bulunan Süleymaniye Camii, İmaret, Selimiye Medresesi, Arasta bölümlerinden oluşan Süleymaniye Külliyesi, asıl özellikleri korunarak Türkiye tarafından restore edilecek. Külliye'deki yapısal değişimleri izlemek için bilgisayarlı izleme sistemi de kurulacak.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*