Suriye'den harita krizi: "Hatay Türkiye'de değil"

Suriye'den harita krizi:
  • Giriş : 21.06.2007 / 10:40:00
  • Güncelleme : 21.06.2007 / 10:48:18

Suriye'nin tanıtımının yapıldığı standındaki bir broşürde Hatay ili, Suriye topraklarında gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 2007 Pekin Uluslararası Turizm Fuarı'nda Suriye'nin tanıtımının yapıldığı standındaki bir broşürde Hatay ili, Suriye topraklarında gösterildi.

Birçok ülkenin kendini tanıttığı fuarda Suriye'nin tanıtıldığı stanttaki bir broşürün içinde yer alan haritada, Hatay'ın Suriye topraklarında gösterilmesi büyük tepki topladı.

Bir turizm şirketinin broşüründe ayrıca İsrail de haritada gösterilmezken, bu ülkenin toprakları da Filistin olarak gösterildi. Söz konusu turizm şirketinin broşüründe dikkati çeken bir başka husus ise Türkiye'ye de tur düzenlemeleri oldu. Suriye'nin fuarda yaptığı gösteride semazen motiflerini kullanması da dikkat çekti. Fuardaki Hatay problemi ile ilgili olarak Türk yetkililer, gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

-TÜRKİYE, TULUM, KEMENÇE VE DONDURMASIYLA TANITILDI-

Fuara katılan ülkeler arasında büyük bir satantta Türkiye'nin tanıtımı yapıldı. Maraş dondurması gösterisi Çinlileri büyülerken, dondurma yemek isteyen Çinliler uzun kuyruklar oluşturdu. Tulum ve kemençe ile yapılan gösteri de Türk standındaki ilgi gören etkinlikler arasında yer aldı. Türk Hava Yoları ve Çin'deki Türk turizm firmaları da Türk standında tanıtım yaptı. THY Çin müdürü Melih Topuz'un fuar binası dışındaki ülke bayraklarının rüzgardan dolayı devrilmesi ve Türk bayrağını yerde görmesi üzerine bayrağı kaldırıp sağlam bir yere bağlayarak dalgalanmasını sağlaması ise çevredekilerin ilgisini çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious