Suriye'den Sudan'a Darfur desteği

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Osman Muhammad Taha'ya Darfur olaylarının çözümüne yönelik desteklerinin devam edeceği mesajını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Suriye'ye gelen Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Osman Muhammad Taha Suriye Devlet Başkanı Esad ile bir araya geldi. Esad ile Muhammad Taha arasında gerçekleştirilen görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Darfur, Filistin ve Irak gibi bölgesel konular ele alındı.

Suriye ile Sudan arasında gerçekleştirilen Yüksek Komite görüşmelerinin değerlendirildiği görüşmede, Suriye Devlet Başkanı Esad, Darfur meselesinin çözümünde ülkesinin Sudan'a destekleyeceği mesajını verdi. Yapılan görüşmenin ardından bir açıklama yapan Muhammad Taha, Esad ile yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki ve bölgedeki tüm meselelerin ele alındığını söyledi. Muhammad Taha şöyle konuştu: "Sayın Esad, ikili ilişkilerin ilerde çok daha iyi olacağına inandığını söyledi. Ayrıca her konuda Sudan'a destekleyeceklerini belirtti."


Suriye Dışişleri Bakanı Itri ise, ülkesi ve Sudan arasında tarihi ve kültürel bağların bulunduğunun altını çizerek, "Her konuda Sudan'a destek olmak bizim görevimizdir. Hem siyasi hem de ekonomik olarak Sudan'ı destek olacağız. Siyasi ilişkilerimizin bulunduğu yüksek seviyeye ekonomik ilişkileri de ulaştırma gayretini göstereceğiz." şeklinde konuştu. İkili görüşmede Suriye Meclis Başkanı Naci Itri, Suriye Sudan Büyükelçisi ile Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile gelen heyet hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious