Suriyeliler İstanbul'u kuşbakışı izliyor

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında Suriye'nin başkenti Şam'da Fatma ve Orhan Durgut çiftinin İstanbul'u anlatan fotoğraflarının sergilendiği bir fotoğraf sergisi açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2010 yılında İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi münasebetiyle Dışişleri Bakanlığı İstanbul'u dünyaya tanıtmak için bir dizi etkinliğe imza atıyor. Bakanlık bu çalışmalar kapsamında ünlü fotoğrafçılar Fatma ve Orhan Durgut çifti tarafından çekilen fotoğraflarla İstanbul'u birçok ülkeye tanıtmayı amaçlıyor. Gürcistan ve Sudan'ın ardından fotoğraf sergisinin üçüncüsü Şam'ın başkenti Şam'da açıldı.

Suriye Enformasyon Bakanlığı binasının Dar Al Baas, salonunda açılan sergide 35 adet dev fotoğrafla İstanbul'un hiç görülmeyen yönleri aktarılıyor. Helikopterle kuşbakışı çekilen fotoğraflar İstanbul'un belki de daha önce fark edilmeyen tarihî, turistik mekânlarının yanında tabii güzellikleri de yansıtılıyor.

Sergide bulunan fotoğraflar Türk vatandaşların yanı sıra Suriyeliler ve yabancı turistler tarafından da ilgiyle izleniyor. Gelen ziyaretçiler İstanbul'un güzelliklerini görme fırsatı bulurken kimileri ise daha önce gezdiği mekânları kuşbakışı izlemenin keyfini yaşıyor.

Serginin açılışını yapan Suriye Kültür Bakanı Riyad Naasan Aga, ülkesi ile Türkiye arasında çok iyi ilişkilerin bulunduğunu belirterek, tarihi ve kültür anlamında iş birliği olduğunu belirtti. Aga, "Son dönemde kültürel anlamda çok iyi ilişkilerimiz var. Açılışını yaptığımızı bu sergi de İstanbul'un güzellikleri anlatılıyor. İstanbul gerçekten büyüleyici bir kent. İki ülke ortak tarih ve kültürü paylaşıyoruz. Bu tür etkinliklerle her alanda olduğu gibi kültürel etkinliklerimizi sürdürmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Halit Çevik ise, açılan sergiye büyük ilgi olduğunu belirterek, "Bu sergide İstanbul'un tanıtımını yapmak amaçlanıyor. Gerek Suriyeli yetkililer gerekse vatandaşlar bu sergiye büyük ilgi gösterdi. Suriye ile çok iyi ilişkilerimiz var. Bu tür etkinlikleri daha da artırmayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

Fotoğrafçı Orhan Durgut ise, 2010 yılı için İstanbul'un Avrupa'nın Kültür Başkenti olması sebebiyle İstanbul'u daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla böyle bir sergi gerçekleştirdiklerini belirtti. Dışişleri Bakanlığı ile ortak olarak bu sergiye açtıklarını ifade eden Durgut, "Bu sergimiz Gürcistan ve Sudan'ın ardından üçüncü. Bundan sonra Hindistan, Almanya ve Ürdün gibi yaklaşık 33 ülkede açmayı düşünüyoruz. Şam'daki sergiye çok büyük bir ilgi gördük. Vatandaşların gelip İstanbul'u bu fotoğraflarla tanıması ve beğenmesi beni çok mutlu ediyor." dedi.

Şam'da açılan ve İstanbul'u anlatan fotoğraf sergisi Dar Al Baas salonunda 12 Kasım'a kadar açık tutulacak. Ayrıca serginin 15-22 Kasım tarihleri arasında da Halep'te açılacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious