Suriyeliler sandık başında

  • Giriş : 27.05.2007 / 10:03:00

Suriye halkı, yeni Devlet Başkanını belirlemek için düzenlenen referandumda Beşşar Esad'a oy vermek için bugün sandık başına gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seçime tek aday olarak katılan Devlet Başkanı Beşşar Esad, 'kazanması halinde' görevine yedi yıl daha devam edecek.
Suriye'de sandıklar TSİ 06.00'da açıldı. Oy verme işlemi 18.00'e kadar sürecek. Suriye'de 12 milyon seçmen bulunuyor. seçim yetkilileri, ilk saatlerde katılımın düşük olduğunu; ancak ilerleyen saatlerde artmasını beklediklerini açıkladılar.

Suriye Parlamentosu, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği oturumda 41 yaşındaki Esad'ın ikinci dönem adaylığını onaylamıştı. Ülkede kısmen bulunan muhalefet ise resmi olarak bir aday koyamadığı referandumu boykot edeceğini duyurdu.

Suriye'de yasaklanmış olan 6 siyasi partiyi bir arada toplayan Ulusal Demokratik Kongresi'nin (NDR) sözcülüğünü yapan avukat Hasan Abdülazim "gerçek seçimler olması için, başka adaylar da olması gerektiğini" söyledi. Abdülazim, "NDR seçimleri boykot edecek çünkü kimse muhalefete görüşünü sormadı. seçim kanununda yapılmasını teklif ettiğimiz değişiklikler hiç dikkate alınmadı" dedi.

Beşşar Esad, 2000 yılında babası Hafız Esad'ın ölmesinden bir ay sonra temmuzda gerçekleşen referandumla 97,29 oranında oy alarak babasının yerine geçmişti.

Suriye'de 1963'ten bu yana geçerli olan bir 'olağanüstü hal' yasası gereğince muhalefet partileri kapalı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious