Suriyeli'lerin geçişi devam ediyor

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Akrabalarını görmek için Suriye'den 48 saatliğine Türkiye'ye gelen Suriyeliler'in geçişleri yağmura rağmen devam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kilis ve Halep Valiliği arasında imzalanan protokol gereği bu yıl 13.'sü gerçekleştirilen yatılı bayramlaşma kapsamında Suriyeliler'in geçişleri ikinci gününde sabahın erken saatlerinden başladı. Zaman zaman yağan yağmura nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması Türk ve Suriyeli yetkililer geçişleri hızlandırdı.

Esselame ve Öncüpınar sınır kapılarında izdiham yaşanmazken, işlemler süratle yapılıyor. Esselame Sınır Kapısı'nda kurulan 2 çadırda işlemlerini yaptıran Suriyeliler, buradan Öncüpınar Sınır Kapısı'na geçiyor, kendilerine tahsis edilen otobüslerle işlemlerinin yapılacağı çadıra götürülüyor. Türk tarafında kurulan çadırlarda işlemleri yapılan Suriyeliler, burada bekleyen otobüslerle kent merkezine getiriliyor.

200 dolara kadar hediyeleşmenin serbest olduğu bayramlaşmada Suriyeliler yanlarında getirdikleri çay, şeker, pirinç, karabiber, limontuzu ve hediyelik eşyalar getirdi. Yağan yağmura aldırış etmeyen Suriyeliler, bir an önce Türk tarafındaki akrabalarının evlerine gitmenin telaşını yaşadı.

Bayramın ikinci günü Türkiye'ye giriş yapan Suriyelileri ise geri dönüş heyecanı sardı. Yanlarında getirdikleri malları satan Suriyeliler, Kilis ve Gaziantep'ten aldıkları battaniye, mutfak robotu ve plastik mutfak eşyalarını ülkelerine götürdü. Kilis Belediye otogarında minibüs bekleyen Suriyeli aileler yanlarındaki eşyalarla ilginç görüntü oluştu. Bir ailenin yanlarında getirdikleri 5 aylık bir bebek ise her şeyden habersiz arabasının içinde uyudu. Anne ise yorgunluktan bebeğinin arabasına kafasını koyarak dinlenmeye çalıştı.

Bu arada Öncüpınar Sınır Kapısı'nda bir araya gelen Halep Valisi Tamer El Hacce ile Kilis Valisi Nevzat Turhan, bugün Suriye'de bayramın ikinci günü olması nedeniyle kayıt yaptıran Suriyeliler'in tamamının Türkiye'ye geçiş yapamayacağı düşüncesiyle 24-25 Ekim olan geçiş süresini 26 Ekim Perşembe gününe uzattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious