Suriye'nin açıklaması tatmin etmedi

Suriye'nin açıklaması tatmin etmedi.12594
  • Giriş : 10.12.2008 / 14:45:00

Suriye Ulaştırma Bakanı Yarob Süleyman Bedr, Türk kamyon şoförlerinin şikayetçi olduğu yakıt farkı uygulamasına açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suriye Ulaştırma Bakanı Yarob Süleyman Bedr, Türk kamyon şoförlerinin şikayetçi olduğu yakıt farkı uygulamasının, Suriye'den geçen bütün yabancı kamyonlara yönelik olduğunu söyledi.

Bedr, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Türk kamyon şoförlerinin Suriye sınırını geçerken ödedikleri yakıt farkından rahatsız olduklarını bildiklerini söyledi. Suriye'nin iç piyasada satılan mazotu sübvanse ettiğini ifade eden Bedr, "Kamyonlardan alınan yakıt ücreti sadece Türk kamyon şoförlerine yönelik değil. Suriye'den çıkan bütün yabancı kamyonlara uygulanmaktadır. Biz Suriye olarak, mazotun litresini 1 dolardan daha pahalıya alıp Suriye içinde 0.5 dolara satmaktayız. Yani Suriye hükümeti, vatandaşına sattığı her litre mazot için 0.5 doları bütçesinden ödemektedir" dedi.

Türkiye ile Suriye arasındaki ticari ilişkilerin ulaştırma ağının güçlendirilmesiyle daha da artacağını belirten Bedr, bu doğrultuda çeşitli projeler yürütüldüğünü kaydetti. Sınır kapılarının güçlendirilmesinin ticaret hacmini olumlu etkileyeceğini kaydeden Bedr, en önemli sınır kapısı olan Cilvegözü'nü iyileştirme projeleri yürüttüklerini anlattı.

Bedr, Cilvegözü sınır kapısından Ürdün sınırına kadar 500 km uzunluğunda bir otoyol yapmayı planladıklarını da bildirdi.

Otoyol için projelendirme aşamasını tamamladıklarını ifade eden Bedr, otoyolun Türkiye-Suriye-Ürdün ve Suudi Arabistan arasındaki ulaşımı güçlendireceğine dikkati çekti.

-"DEMİRYOLU HATLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR"-

Suriye Ulaştırma Bakadı Bedr, demiryolunun yolcu ve yük taşımacılığı açısından önemli olduğuna işaret ederek, "Halep üzerinden Türkiye'ye demiryolu bağlantısı bulunmakta. Ancak bu hat eski ve iyileştirilmeye ihtiyacı var. Demiryolu müdürlüğümüzün projeleri içinde bu hattın güçlendirilmesi de var" dedi.

Türkiye ve Suriye'nin Çobanbey-Halep demiryolu hattının bağlantısının sağlanması için çaba sarf ettiğini belirten Bedr, "Bu çalışmanın 2009 yılı Mart ayı öncesinde tamamlanması planlanıyor. Bu hat, ilk olarak yolcu taşımacılığı için kullanılacak. Tren durmayacak, pasaport işlemleri tren içinde yapılacak. İkinci olarak, bu hatla ticari malların taşımacılığı hedeflenmektedir. İki önemli ticaret merkezi olan Halep ve Gaziantep birbirine bağlanmış olacak" diye konuştu.

Bedr, Suriye'de bir ortak lojistik merkezinin kurulmasına yönelik görüşmelerin de devam ettiğini belirtti.

-VİZE KOLAYLIĞI TALEBİ-

Türkiye'nin Suriye tır ve kamyonlarından geçiş ücreti almadığını vurgulayan Bedr, "Biz de benzer bir uygulama için çalışmaktayız. Bu uygulamanın kaldırılması ile kaybımızın yılda 2 milyon dolar olduğunu tespit ettik. Ancak iki ülke arasındaki ticaret hacmini dikkate alırsak bu çok da yüksek bir rakam değil. Bu konudaki çalışmalarımız Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın talimatı ile gerçekleşiyor" dedi.

Bedr, Suriye'nin Türk şoförlerine sınırda vize verdiğini ancak Suriyeli şoförlerin konsolosluktan vize aldıklarını anlatarak, "Türk tarafının Suriyeli şoförlere yönelik vize uygulamasını kolaylaştırmasını istiyoruz" diye konuştu.

Suriye tırlarının Türkiye dönüşü mal taşımaları konusunda Türkiye'nin çeşitli sınırlandırmalar uyguladığını belirten Bedr, "Suriye tırlarının Türkiye'den mal taşımasına izin verilmesini istiyoruz. Çünkü biz, Türk tarafına yönelik bu konuda kolaylık sağlamaktayız. Türk tarafı ise Suriye tırlarına sınırlama getirmektedir" görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*