Suriye'ye yapılan saldırı açıklanıyor

Suriye'ye yapılan saldırı açıklanıyor.10642
  • Giriş : 06.04.2008 / 20:53:00

İsrail ve ABD'nin, geçen yıl İsrail savaş uçaklarının Suriye'de bir nükleer tesis olduğu öne sürülen hedefe yönelik saldırısıyla ilgili ayrıntıları açıklamayı planladıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberinde, Amerikalı yetkililerin bu ayın sonunda Kongre'de yapılacak oturumlarda İsrail saldırısıyla ilgili ayrıntıları ortaya koyabilecekleri belirtildi.

Haberde, İsrail savunma kuruluşlarının saldırının ayrıntılarının yayımlanmasına karşı olmasına rağmen, İsrail Başbakanlığı ve ABD yönetiminin Suriye'nin öç almaya kalkarak bir savaş çıkarması ihtimalinin düşük olması nedeniyle ayrıntıların açıklanmasının uygun olduğu görüşünü taşıdıkları kaydedildi.

Gazetenin haberine göre, Başbakan Ehud Olmert'in danışmanları Yoram Turbowicz ve Şalom Turjeman, konuyu geçen hafta Washington'da ABD istihbaratı yetkilileri ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile görüştü.

Görüşme sırasında her iki taraf, saldırıyla ilgili hangi ayrıntıların kamuoyuna verilebileceği ve hangilerinin olumsuz etkiler yaratacağı konularını değerlendirdi.

Daha önce yayımlanan haberlerde, İsrail'in saldırıyla ilgili ayrıntılı istihbarat bilgilerini ABD'ye aktardığı ve her iki tarafın karşılıklı istişarede bulunmadan ayrıntıları açıklamada uzlaştıkları bildirilmişti.

ABD ve İsrail'de hakim olan görüşün, saldırıyla ilgili ayrıntıların ortaya konulmasının İsrail'in caydırıcılığını artıracağı ve Suriye'nin İran ve Kuzey Kore ile yakın ilişkilerini bir miktar soğutabileceği yönünde olduğu belirtilirken, ABD tarafındaki değerlendirmelerin de ayrıntıların açıklanmasının Kuzey Kore'nin nükleer silahlarının bertaraf edilmesine yönelik görüşmelerde ABD'nin elini güçlendireceği şeklinde olduğu ifade edildi.

İsrail savunma kuruluşlarının ise buna şiddetle karşı çıktıkları ve Amerikan tarafının Kongre'de ayrıntılarla ilgili "kapalı oturum" yapılması için ikna edilmesini istedikleri belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious