Sürpriz, kardeşsiniz!

Sürpriz, kardeşsiniz! .14071
  • Giriş : 01.01.2008 / 16:13:00

ABD'li iki kadın, yıllar sonra tek yumurta ikizi olduklarını öğrendi. 'Gelişimde genetik mi, yoksa çevresel faktörler mi etkili?' başlıklı deneyin konusu olan kadınların, en beğendiği kitap ve filmler aynı çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'li Elyse Schein ve Paula Bernstein adlı birbirini hiç tanımayan kadınlar, tek yumurta ikizi olduklarını doğumlarından tam 35 yıl sonra öğrenince küçük çaplı şok geçirdiler. Ancak kadınların şaşkınlıkları bununla kalmadı; 9 Ekim 1968'de dünyaya gelen ikizlerin bir deney nedeniyle bunca seneyi birbirinden habersiz olarak geçirdikleri ortaya çıktı.

Tesadüfen öğrendiler

Doğumlarından sonra New York'taki "Lousi Wise" adlı evlatlık ajansı tarafından farklı ailelere verilen Elyse ve Paula, insanın gelişiminde genetik faktörlerin mi yoksa çevresel etkenlerin mi daha baskın olduğunu araştırmak amacıyla yapılan bir çalışmanın konusu oldu. Araştırmayı çocuk psikoloğu Dr. Peter Neubauer yürüttü.
İkiz kardeşler acı sürprizle 2003'te Elyse Schein'in doğumuyla ilgili daha fazla bilgi istemesi ardından karşı karşıya geldi. Elyse'ye gönderilen doğum kaydında, kendisinin ikiz kızların küçüğü olduğu belirtildi. Neye uğradığını şaşıran Elyse evlatlık ajansı aracılığıyla ablası Paula'nın izini buldu.

'Aslında farklıydık'

New York'taki bir kafede gerçekleşen ilk buluşmaya giderken "Artık hayatım bambaşka olacak" dediğini hatırlayan Paula, Elyse'yle ilk karşılaştığında dış görünüş olarak büyük benzerlikler görse de her ikisinin farklı kişilikler olduğunun farkına vardığını belirtti.
Paula, ilk buluşmayı şu sözlerle anlattı: "Elyse, Paris'ten yeni dönmüştü. Koyu siyah gözlükleri ve ağzındaki sigarayla tam bir Avrupalıya benziyordu. Çok karizmatik bir hali vardı. Benim alternatif versiyonumdu. Birbirimizin kopyası olmadığımızı anlayınca rahatladım. Çocukluk resimlerimiz benzese de yetişkinler olarak farklı stillerimiz vardı."

'Kobay gibi hissettik'

Birbirlerini tanımaya çalışan kız kardeşler en beğendikleri kitapların ve filmlerin aynı olduğunu hayretle öğrendiler. Neden birbirlerinden habersiz 35 yıl geçirdiklerini merak eden ikizler, Dr. Peter Neubauer'le de buluştular. Ancak kendilerinin söz konusu araştırmadan yıllar önce çıkarıldıklarını, haklarındaki kayıtların ise 2066'ya kadar gizli olduğunu öğrendiler.
Paula, "Dr. Neubauer'le konuştuktan sonra kendimizi onun laboratuvarda üzerinde çalıştığı kobaylar gibi hissettik" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious