Sürpriz! Binlerce taklit mala gün doğdu

Sürpriz! Binlerce taklit mala gün doğdu.8783
  • Giriş : 21.01.2009 / 18:20:00

Halen yürürlükte olan Teşvik Yasasının süresinin 1 yıl uzatılmasının düşünüldüğü söylendi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, halen yürürlükte olan Teşvik Yasasının süresinin 1 yıl uzatılmasının düşünüldüğünü, bununla ilgili detayların çok kısa süre içinde Maliye Bakanlığı tarafından bitirileceğini söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, markaların korunmasına ilişkin kanun tasarısının 1. maddesi kabul edildi. Madde üzerinde MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir'in, uygulamadaki Teşvik yasasıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Çağlayan, reel sektörün küresel krizi en az hasarla atlatabilmesi için yaptıkları çalışmaları anlattı.

Merkez Bankasının, geçte olsa 2 puanlık faiz indiriminin, bankaların verdiği kredilerde olumlu bir etki yaratacağını ifade eden Çağlayan, ''Bankaların görevi, parayı alıp para satmak ve paradan para kazanmaktır. Paradan para kazanan bir kurum, paranın üstüne kuluçkadaki tavuk gibi oturamaz. Bu parayı mutlaka reel sektöre kullandırmak durumunda olacaktır'' diye konuştu.

Reel sektörün üzerindeki yüklerin hafifletilmesi noktasında çok önemli çalışmaların devam ettiğini belirten Çağlayan, mevcut Teşvik Kanunundan 49 il ile daha sonra ilave edilen kalkınmada öncelikli 5 ilin yararlandığını hatırlattı.
Teşvik Kanunun süresinin 31 Aralık 2008 yılında bitmediğini, bazı yatırımlardaki teşviklerin hala devam ettiğine dikkati çeken Çağlayan, şunları kaydetti:

''Yeni bir teşvik sistemi yapacağız. Bu, yatırım teşviki olacaktır. Daha önce sektörel, bölgesel ve proje bazlı bir teşvik sistemi oluşturacağımızı ifade etmiştik. Bu sistemin ana detayları üzerinde Ekonomik Koordinasyon Kurulunda mutabakat sağlanmıştır. Önümüzdeki günlerde yapılacak düzenleme, Sayın Başbakanımız tarafından dile getirilecektir. Türkiye, 2009 yılında, proje, bölgesel ve sektörel bazda, Türkiye'nin tamamını kapsayacak yeni bir teşvik sistemine kavuşacak. Çalışmalar bitirilmiştir. Bunun yasal düzenlemesi önümüzdeki birkaç gün içinde gelecek. Krizin etkilerinin asgariye indirilmesi noktasında mevcut Teşvik Kanunun süresinin uzatılmasıyla ilgili çalışmalarımız da nihai bir noktaya gelmiştir. Ümit ediyorum ki bir taraftan yeni yatırım teşviki, değer taraftan da mevcut Teşvik Yasasının uzatılmasıyla beraber belli bir süre daha teşvikten yararlanma imkanına sahip olunacak. Düşünülen bir yıllık bir uzatmadır. Bununla ilgili detaylar çok kısa süre içinde Maliye Bakanlığı tarafından bitirilecek.''

-''BİNLERCE TAKLİT MALA GÜN DOĞDU''-

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök de madde üzerinde yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesinin markalarla ilgili iptal kararına değindi. Yüce Mahkemenin yeni bir yasa yapılması için 5 Ocak'a kadar süre verdiğini, ancak markalarla ilgili kanunun bu sürede geçirilemediğini dile getiren Gök, ''Bu kanunu çıkarmak kısmi bir aftır. Bakanlık bürokratları dahil sorumlular suç işlemiştir. Yasa geriye doğru işletilemez. Binlerce taklit mala gün doğmuştur'' dedi.

CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü ise Anayasa Mahkemesinin, Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameyle ilgili iptal kararının ardından, süre verdiğini ancak bu süre içinde bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Çöllü, tasarının, tanınan sürenin sonunda TBMM'ye geldiğini ifade ederek, ''Neden son ana kadar beklenildi? Mahkeme kararı, süre ortada. Bu, şık olmadı. Bu yönetim anlayışıyla bir yere varılması mümkün değil'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*