'Sürü ekonomisi dönemi bitti'

'Sürü ekonomisi dönemi bitti' .13972
  • Giriş : 23.01.2008 / 14:36:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, artık eskisi gibi sürü ekonomisi döneminin bittiğini belirterek, dünyadaki modernleşmenin beraberinde getirdiği bütünleşmenin, yani kümelenmenin esnaf tarafından iyi algılanması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TESK Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılımıyla TESK binasında başladı.

Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, bir esnaf ve esnaf çocuğu olarak, esnafın ekonomiye katkılarını ve 2001 krizinde ciddi şekilde krize uğramalarına rağmen, azmi elden bırakmayarak, devlete destek vermelerinin farkında olduğunu söyledi.

Çağlayan, esnafa verilen kredi desteğinin yanı sıra değişim ve dönüşüm döneminde, KOSGEB desteğinin esnafa da kullandırılması ve bu dönemde esnafın çalışma biçiminin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

''Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak'' diyen Çağlayan, bundan önceki alışkanlıkların değişmesi gerektiğine işaret etti.

Globalleşen dünyada, Türkiye'deki ekonomik birimlerin, ekonominin aktörlerinin, esnafın, sanatkarın dünyadaki gelişmelere kayıtsız kalamayacağını ifade eden Çağlayan, Hükümet programında da en çok değinilen kesimin esnaf olduğunu söyledi.

Esnafın, dünyadaki modernleşmenin beraberinde getirdiği bütünleşmeyi, yani kümelenmeyi iyi algılaması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, programlarında, bu konudaki danışmanlık hizmetlerinin ve konuyla ilgili desteklerin verileceğini ifade ettiklerini anlattı. Bu konuda bir örnek veren Çağlayan, seçim döneminde Nallıhan'a gittiğini ve 3 oto elektrik dükkanını yan yana gördüğünü söyledi.

Buradaki esnafın, işlerinin iyi olmadığını söylediklerini aktaran Çağlayan, vatandaşların, artık iyileşen ekonomi dolayısıyla sıfır kilometre otomobil aldıklarını ve bu otomobillerin de 5 yıldan başlayan garantilerle satıldığını anlattı. Bu ortamda, elektrikçinin, motorcunun, şanzımancının, yani oto sistemiyle ilgili birimlerin bir araya gelmesi ve bütünleşmesi gerektiğini dile getiren Çağlayan, ''bu konuda danışmanlık hizmetini kendilerine veriyoruz. Artık eskisi gibi sürü ekonomisi dönemi bitmiştir. Krediler, destekler konusunda esnafa yapılan uygulama, özel bir uygulamadır'' diye konuştu.

Açılan ve kapanan bakkallar konusuna da değinen Çağlayan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında, 1 milyon 863 bin esnafın, e-sicil belgesi bulunduğunu ve hareketliliğin izlendiğini kaydetti.

Çağlayan, bu verilere göre, 77 bakkal kapanırken, 100 yeni bakkal açıldığını, iş hacminin sürekli geliştiğini söyledi.

-''GEÇEN YIL PİYASADAN 40 MİLYAR DOLAR ÇEKİLDİ''-

Çağlayan bu arada, geçen yıl Türkiye'nin, Cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlendiği dönemde piyasada, Türkiye'nin, esnaf kesiminin kalkınmasını istemeyen felaket tellallarının ortaya attığı bir sorun yaşandığını söyledi.

Söz konusu dönemde, bir kesimin, ''Türkiye'de seçimlerin olmayacağı, seçim olsa bile Ak Parti'nin iktidar olamayacağını, AK Parti iktidar olsa bile Silahlı Kuvvetlerin darbe yapacağı'' söylentisini ortaya çıkardığını kaydeden Çağlayan, insanların bunun üzerine, ellerindeki Türk parasını dolara çevirdiğini ve piyasadan 40 milyar dolar para çekildiğini anlattı.

Bu paranın, damardan çekilen kan gibi olduğunu dile getiren Çağlayan, insanların, bir dönem alışveriş yapmadığını, bu ortamın da esnaf kesimini çok olumsuz etkilediğini söyledi.

Çağlayan, ''geçen sene, felaket tellallarının çıkardığı sorunun en büyük bedelini esnaf ödedi'' dedi.

Bakan Çağlayan, önümüzdeki dönemde önemli çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekledi.

-PALANDÖKEN...-

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de, ilk defa bir Başbakanın TESK'i ziyaret ettiğini söyledi.

Konuşmasında esnafın sorunlarını dile getiren Palandöken, yeni ekonomik ve sosyal yapının, meslektaşlarını piyasa dışına ittiğini, dönemini tamamlamış, bazı eski meslek dallarındaki iş ve aş sorunlarının büyüdüğünü söyledi.

Esnaf ve sanatkarların en üst düzeydeki örgütü olarak taleplerinin meslekleriyle ilgili Avrupa standart ve uygulamalarının Türkiye'de de aynen uygulamaya konulması olduğunu belirten Palandöken, ''bunların en önemlisi, perakende ticaret ile büyük mağazaların, kuruluş ve faaliyetlerinin düzenlenmesi hakkındaki tasarının bir an önce yasalaşmasıdır'' dedi.

Ticaret odalarının, işyeri açılışlarında ustalık belgesi aramamasının, uygulamada büyük sorunlara neden olduğunu aktaran Palandöken, diğer bazı taleplerini de şöyle özetledi:

''Küçük çaptaki esnaf sanatkarlarımızın, vergilemede tabi olduğu basit usul uygulaması devam ettirilmelidir, ayrıca, sanayiciye tanınan, enerji ve sigorta prim teşviklerinden, sanatkarlarımızın da yararlandırılmasını bekliyoruz.

58. Hükümet döneminde kredi plasman ve faizlerinde başlatılan ve bugüne kadar sürdürülen iyileştirme çalışmaları, 2001 krizinin olumsuzluklarını telafi edememiştir.

Hükümetimizin, bu konudaki çalışmalarının, esnafımıza daha etkili bir şekilde yansıması için hazine destekli kredi faizlerinin, enflasyon oranının altında belirlenmesi önem arzetmektedir.

Taksici, nakliyeci ve kamyoncu esnafımızın da gözardı edilemeyecek sorunları vardır. Özellikle Taşıma Kanununun getirdiği mali mükellefiyet, tahdit ve faaliyet koşulları, esnafımızın taşıyabileceği boyutları çok aşmıştır.

Nakliyeci esnafımız için iyileştirmeler öngörülmediği takdirde, bu meslek grubu ayakta kalamayacaktır.

Sosyal güvenlik konusunda da, esnafımıza, basamak yükseltme ve prim borçlanma hakkı verilmesiyle, son bir kez sigorta prim affı getirilmesi yönünde beklentilerimiz var.''

Hükümet'in Acil Eylem Planı'nda yer alan, ''makro ekonomiden, mikro ekonomiye'' yöneliş programının, sorunlarının çözümü için önemli bir yaklaşım olduğunu belirten Palandöken, bu konudaki çalışmalara, konfederasyon olarak katkı yapabilmek için TÜBİTAK'ın desteğinde, TÜSSİDE'nin (Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü) koordinatörlüğünde, 15-17 Şubat tarihleri arasında bir arama konferansa düzenlediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious